Krajská zdravotní chce obnovit jednání o využití nemocnice ve Varnsdorfu

  13:08
Vedení společnosti Krajská zdravotní, která spravuje pět nemocnic v regionu a je stoprocentně vlastněná Ústeckým krajem, chce obnovit jednání s Varnsdorfem. Cílem je využití městské nemocnice k zajištění zdravotní péče pro 55 tisíc obyvatel Šluknovského výběžku.

Krajská zdravotní hodlá obnovit jednání o využití nemocnice k zajištění péče pro Šluknovský výběžek. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Jednání mezi zástupci Krajské zdravotní (KZ), zástupci města Varnsdorf a nemocnice začala už na konci roku 2017. Žádná dohoda ovšem dosud nebyla uzavřena.

Ve Výběžku je ještě Lužická nemocnice v Rumburku, ta však začala mít problémy s financováním, navíc se nezdařila jednání s KZ o jejím převzetí. V současné době je zdravotnické zařízení v konkurzu.

Fotogalerie

Předseda představenstva Krajské zdravotní Jiří Novák uvedl, že KZ měla v plánu zahájit spolupráci nejdříve formou poraden v oboru gynekologie a chirurgie, které by nenahrazovaly fungující ambulance, ale pouze je doplňovaly a rozšiřovaly.

„Navrhovali jsme pak v druhé etapě prohloubení spolupráce formou zřízení pracoviště jednodenní chirurgie pro obory gynekologie, ortopedie a chirurgie, přičemž jedním ze základních předpokladů bylo dořešení pro poskytovatele lůžkové zdravotní péče značně nevýhodných úhradových mechanismů jednodenní péče od zdravotních pojišťoven,“ přiblížil Novák.

Předseda představenstva KZ dále uvedl, že společnost chce na již absolvovaná jednání navázat tak, aby mohla zahájit provoz uvedených zdravotnických pracovišť a spolupracovat v dalších oborech.

„Veškeré kroky směřují k zajištění kvalitní dostupné zdravotní péče pro obyvatele Šluknovského výběžku, což deklaroval již před zahájením jednání v roce 2017 jediný akcionář, tedy kraj,“ zdůraznil Novák.

V nemocnici v současnosti funguje ortopedická, gynekologická a chirurgickotraumatologická ambulance, ultrazvuk, rentgen a léčebna dlouhodobě nemocných.

Město zdravotnické zařízení každoročně opravuje za miliony korun. „Těší nás zájem KZ, ale bude záležet na rozhodnutí zastupitelstva a také na požadavcích KZ,“ řekl dnes už bývalý varnsdorfský místostarosta Josef Hambálek (ANO).

Podle ředitele nemocnice a zastupitele Varnsdorfu Václava Járy (Volba pro Varnsdorf – KDU-ČSL) je už nyní nemocnice sama schopna mít jednodenní chirurgii, kterou KZ nabízí.

„A indikační ordinace pro pacienty před operací již máme, naše ambulantní péče funguje. Podle mne je zájem KZ duplicitní,“ sdělil ředitel nemocnice. Pokud prý má KZ skutečný zájem o zajištění zdravotní péče ve Výběžku, pak je podle ředitele nutné jednat s konkurzní správkyní.

Naše nemocnice je funkční a investujeme, říká ředitel Jára

„Dnes je situace taková, že občané Výběžku nemají garantované ani jedno celé akutní lůžko na tisíc obyvatel a přitom jich má být 4,5. Paradoxní je, že naše nemocnice je funkční, není v propadu a investujeme. Jednáme o koupi nového rentgenu, ultrazvuku a výhledově i o CT,“ uvedl Jára.

„To, že zde budou indikační ordinace, nic pro pacienty neřeší. Řeší pouze zájem KZ o získání fungující nemocnice,“ dodal Jára.

Na Lužickou nemocnici v Rumburku vyhlásil soud konkurz loni v listopadu. Přihlásilo se zhruba 90 věřitelů s pohledávkami za 89 milionů korun. Insolvenční správkyně uvedla, že chce provoz zařízení zachovat.

Nyní dělá prověrku výkonnosti a ekonomické efektivity jednotlivých pracovišť a musí uspokojit věřitele a pokusit se zachovat nejdůležitější oddělení nemocnice, která zatím může fungovat i po 1. únoru.

Vlastníkem nemocnice je město Rumburk, který už nemá zájem ji provozovat.