Muž se ve vazbě pokusil zabít lžící, vzápětí se dohodl na trestu za vraždu

  11:24
Devět a půl roku stráví ve vězení Antonín Hajný, jenž loni v červnu na ubytovně v Trmicích na Ústecku zavraždil svého známého. Se státním zástupcem uzavřel přímo v jednací síni dohodu o vině a trestu, kterou následně soud schválil. Muž se ráno před jednáním pokusil o sebevraždu.

Díky uzavřené dohodě neprobíhalo dokazování a trest je pravomocný.

Čtyřiašedesátiletý Hajný byl u svého známého na návštěvě. Podle závěrů vyšetřování o šest let staršího muže po hádce sedmkrát praštil po hlavě téměř kilovým skleněným popelníkem a pak ho ležícího na posteli škrtil provázkem. Oběť zemřela v důsledku otoku mozku.

Co bylo příčinou Hajného jednání, není jasné. „Obžalovaný neuvedl, proč přesně k té hádce došlo,“ poznamenal státní zástupce Vladimír Jan. Hajný si událost údajně nepamatoval. V době činu byl silně opilý.

Obžalovanému hrozilo od deseti do osmnácti let vězení. Dohodnutý trest je tedy pod sazbou.

„Dohoda o vině a trestu je jedním ze zákonných důvodů, který může odůvodnit uložení trestu pod spodní hranicí zákonné sazby,“ uvedl předseda senátu Jiří Bednář. Zároveň poznamenal, že trest se i s ohledem na věk Hajného jeví jako dostatečný.

Soudní jednání začalo s hodinovým zpožděním, protože Hajný se ráno ve vazbě pokusil o sebevraždu. Podle lékařské zprávy se poranil lžící a utrpěl tržnou ránu na hlavě. Do budovy soudu dorazil s obvázanou hlavou s viditelnými skvrnami od krve. Předseda senátu Jiří Bednář s ohledem na to nařídil, aby měl obžalovaný po celou dobu jednání spoutané ruce.

„Já nechtěl oddálit soud, já jsem chtěl skončit,“ podotkl Hajný, když se ho Bednář na jeho počínání vyptával.