Ve Varnsdorfu získalo 700 lidí neoprávněně řidičák, obří kauza jde k soudu

  11:22
Státní zástupce posílá před soud šest lidí, kteří se podle vyšetřovatelů podíleli na ovlivňování průběhu závěrečných zkoušek v autoškolách ve Varnsdorfu. Jedná se o zkušebního komisaře, čtyři zástupce autoškol a jednoho tlumočníka. V celkovém součtu jde o více než 700 případů, kauza tak podle žalobce nemá obdoby.
Autoškola

ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

„Je to naprosto mimořádný, obří případ. Přes 700 lidí dostalo řidičák neoprávněně, společenská škodlivost tak byla obrovská,“ řekl dozorující státní zástupce Lukáš Otipka.

Policie se věcí začala zabývat v roce 2019, kdy k ní dorazil poznatek z ministerstva dopravy, kterému začaly být podezřelé zkoušky na radnici ve Varnsdorfu. Mířilo sem totiž mnoho žadatelů z jiných krajů, oproti místním jich byla velká převaha. Podezření ale vyvolal například i žadatel o řidičák z Ostravy, kde zkoušky několikrát neudělal. Ve Varnsdorfu uspěl napoprvé.

Trestní stíhání bylo původně zahájeno u dvou komisařů, jeden z nich však v průběhu vyšetřování zemřel. Podle policistů pomohli k řidičáku 722 lidem, například jim radili při testech. V některých případech prý žadatel dokonce k testům ani nepřišel, přesto řidičák získal.

Přímo přijetí úplatku od zástupců autoškol, kteří po komisařích chtěli opravení testů v aplikaci ministerstva, či zmíněného tlumočníka z arabštiny pak bylo podle policie prokázáno ve 24 případech.

Jednalo se o autoškoly z celé republiky, kdy ve Varnsdorfu měly pouze provozovnu.

Obvinění si žili výrazně nad poměry

Kriminalisté v rámci vyšetřování mimo jiné odposlouchávali několik lidí. Zároveň provedli několik prohlídek na místech mimo Ústecký kraj, kdy nalezli více než milion korun a valuty. „Obvinění si žili výrazně nad poměry,“ uvedl vyšetřovatel Martin Czepan.

Šestice je obžalovaná z různých trestných činů. Hrozí jim tresty v rozmezí od jednoho roku do deseti let. Státní zástupce navrhuje u některých až 6,5 roku odnětí svobody. Hlavní líčení v kauze začne 15. června.

Přímo žadatelé o řidičáky mezi obviněnými nejsou, protože se policistům nepodařilo zadokumentovat jejich protiprávní jednání. Výjimkou je jeden, který chtěl udělat zkoušky za lahev alkoholu. Už byl odsouzen k peněžitému trestu.

Postihu ale nakonec neunikli či neuniknou ani další z nich. Policie všech 722 lidí vyslechla, přičemž většina z nich tvrdila, že vše proběhlo řádně. U těch podal státní zástupce podnět, aby byli stíháni pro křivou výpověď. Po celém Česku se tak nyní řeší stovky případů. „Co vím, tak někteří skutečně už byli odsouzeni,“ podotkl Otipka.

Zároveň policisté podali podnět k místně příslušným úřadům, aby daným žadatelům řidičáky odebraly. U řady z nich už k tomu došlo. Někteří dostali šanci dělat zkoušky znovu.