Soudkyně usedne na lavici obžalovaných, za volantem nadýchala 1,8 promile

  9:12
Státní zástupce obžaloval místopředsedkyni ústeckého krajského soudu Markétu Lehkou kvůli řízení v opilosti. Soudkyně v prosinci nadýchala 1,8 promile. Hájí se však, že za to mohou léky, které si předtím vzala. Ministryně spravedlnosti ji chce svléknout z taláru.
policie velikonoce řidič alkohol kontrola

ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Tento týden jsem podal k Okresnímu soudu v Mostě obžalobu na soudkyni Krajského soudu v Ústí nad Labem pro přečin ohrožení pod vlivem návykové látky. Obviněná vinu popírá, je však usvědčována důkazy,“ sdělil iDNES.cz dozorující žalobce Otakar Zahradník.

Redakce iDNES.cz o záležitosti informovala již před několika týdny. Že jde právě o Lehkou, potvrdilo několik zdrojů včetně předsedkyně krajského soudu Lenky Ceplové.

„Celá událost bohužel vrhá špatné světlo na celou severočeskou justici. Paní doktorku jsem požádala, aby rezignovala na funkci místopředsedkyně, což však odmítá. Popírá důvodnost obvinění,“ řekla už dříve Ceplová, jež byla do minulého týdne vedením soudu pouze pověřená, a měla tak omezené možnosti, jak vůči Lehké postupovat.

Do případu se každopádně vložila ministryně spravedlnosti Marie Benešová.

„S doktorkou Lehkou je zahájeno správní řízení o dočasném zproštění výkonu funkce místopředsedkyně krajského soudu a soudkyně. Řízení stále probíhá. Ve věci prozatím není rozhodnuto,“ řekl mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.

Lehká, která má na krajském soudu na starosti správní úsek, se k záležitosti odmítla vyjádřit. Podle informací iDNES.cz ji hlídka zastavila 12. prosince odpoledne v centru Mostu kvůli stylu jízdy, kdy například přejížděla přes středovou čáru.

Soudkyně, jež v autě vezla dvě děti, mluvila nejistým tónem. Dechová zkouška ukázala 1,8 promile alkoholu. Odběr krve odmítla. Její obhajoba spočívá v tvrzení, že si vzala léky.

Za ohrožení pod vlivem návykové látky v prvním odstavci pachatelům hrozí až roční vězení, peněžitý trest nebo zákaz činnosti.

Otazník zatím visí nad tím, zda hlavní líčení proběhne skutečně v Mostě, kde Lehká před lety soudila. „Tato otázka je zatím předčasná,“ uvedla mluvčí mosteckého soudu pro trestní úsek Šárka Tampová.