iDNES.cz

Za zboření sektorového centra na Severní Terase Ústí zaplatí 31 milionů

  11:06
Víc než 31 milionů korun včetně úroků muselo město Ústí nad Labem poslat na účet firmy PK Real za prohraný soudní spor z roku 1994 kvůli již neexistujícímu sektorovému centru na Severní Terase. Ve středu kvůli této sankci schválili zastupitelé rozpočtové opatření na zajištění peněz.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Opozice ale kritizovala, že město nejednalo mnohem dříve, až mohlo. Penále za prodlení tak mohlo být alespoň o něco nižší.

„Již loni v červnu po rozhodnutí Nejvyššího soudu bylo jasné, že město soud prohraje, protože jeho rozhodnutí bylo závazným stanoviskem pro soud nižší instance. Nechápu, proč to město neřešilo mnohem dříve a zastupitele o hrozbě této sankce neinformovalo, aby byl čas se na to připravit,“ divila se zastupitelka a starostka neštěmického obvodu Yveta Tomková (Vaše Ústí).

Ve sporu mezi městem a PK Real šlo o to, že v roce 1994 firma podepsala s městem kupní smlouvu na sektorové centrum za 40 milionů korun a chtěla zde postavit obchodní centrum.

Z budovy, která před revolucí byla obložena mramorem a měla být výstavní skříní socialismu a už tehdy stála 160 milionů korun. Časem se z ní ale stávala ruina. PK Real však na účet města složil jen 19,5 milionu korun, Ústí se proto o vlastnictví budovy soudilo a krajský soud v roce 2008 rozhodl, že budova patří jemu.

PK Real se ovšem začal domáhat složených 19,4 milionu. Tečku za pří udělal až loni v červnu Nejvyšší soud. A letos v říjnu ústecký krajský soud vázaný rozhodnutím nadřízeného orgánu rozhodl, že město peníze vrátit musí, a to do tří dnů po nabytí právní moci rozsudku.

Peníze vezme město z rezerv

To se stalo 25. listopadu a město mělo zaplatit do tří dnů. Ani tehdy radní zastupitelům nic neřekli a začali připravovat dovolání k Nejvyššímu soudu, což však nemá odkladný účinek.

„Město musí platit za 24 let starý spor. Budeme se bránit,“ sdělila již dříve primátorka Věra Nechybová (klub UFO). Podle ní nebylo podle zákona možné svolat mimořádné zastupitelstvo a jednat ihned, navíc město prý o říjnovém rozhodnutí krajského soudu nevědělo.

V časové tísni tak město muselo hledat peníze v rezervách, třeba z vyššího výběru DPH, z poplatků za loterie nebo výnosů z obchodních společností. A zastupitele postavilo před hotovou věc.

„Vedení města rozhodnutí soudu znalo více než rok a mělo si předem připravovat finanční rezervy. Kdyby tu hrozbu bralo vážně, těžko by ještě v září prosazovalo zrušení poplatků za odpad, což je roční ztráta 40 milionů korun, tedy zhruba stejná částka jako pokuta. Soudní tahanice s PK Real jsou sice průšvihem minulých let, ale vedení magistrátu se mělo chovat zodpovědněji,“ míní opoziční zastupitel Martin Krsek (PRO! Ústí).

zpět na článek