Ústí opraví plavecký areál Klíše, na zoo peníze ještě vyčleněny nejsou

  8:04
Část z dvoumiliardového rozpočtu Ústí nad Labem půjde na rekonstrukci venkovní části plaveckého areálu Klíše, opravy silnic, vyprojektování multifunkčního sportovního centra u zimního stadionu či rozšíření kamerového systému ve městě. Opozici však vadí, že rozpočet nepočítá s více penězi i pro zoo.

Ústí nad Labem bude hospodařit se schodkovým rozpočtem. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Primátor Petr Nedvědický (ANO) by byl navíc rád, kdyby se podařilo najít a vyčlenit peníze na nákup budovy bývalého rektorátu od ústecké univerzity v ulici Hoření. 

Tu už chtělo koupit minulé vedení města, zastupitelé ale jejich záměr neschválili. Primátor by rád v budově viděl například kombinované bydlení pro seniory a matky s dětmi.

„Už jsme jednali s rektorem Martinem Balejem, ale ještě nemáme představu o ceně za tento objekt. Myslíme si, že je to pro město a jeho budoucnost budova důležitá. Co se týče investic, asi tou největší pro letošní rok bude oprava klíšského bazénu. Další investice jsou spíše udržovací,“ shrnul primátor.

Výše zmíněná oprava plaveckého areálu Klíše bude stát zhruba 90 milionů korun. Dokončena by měla být do března příštího roku. Areál projde kompletní obnovou.

Město plánuje hospodařit se schodkovým rozpočtem

Celkové příjmy jsou plánované ve výši 1,866 miliardy a výdaje 2,025 miliardy korun. Z toho 400 milionů půjde na investice a 1,649 miliardy korun na provoz magistrátu a obvodů nebo svoz odpadů či údržbu parků a komunikací.

Rozdíl zhruba 186,5 milionu korun pokryjí nevyčerpané zdroje z minulého roku. Hlavní část příjmů do pokladny krajského města, téměř 66 procent, tvoří daňové příjmy.

„Rozpočet nemá žádnou vizi. Samozřejmě je potřeba opravovat chodníky a vyměňovat zastaralé vybavení, ale to nám další generaci ve městě neudrží,“ říká opoziční zastupitel Lukáš Blažej (PRO! Ústí).

„Zaujalo mě, že schválený rozpočet neplní ani udržovací roli, protože v zásobníku investic zůstaly položky jako výměna hygienicky nevyhovující pánve v MŠ Pomněnka nebo nákup průmyslové pračky s komentářem Naléhavé,“ zdůrazňuje Blažej.

Podle něj by však tyto výdaje bylo možno uhradit například namísto padesátitisícové měsíční odměny, kterou dostává neuvolněný radní Michal Ševcovic (PRO Zdraví a Sport) jako bonus ke svému platu ředitele školy.

Zoologická zahrada je ve špatném stavu

Během schvalování rozpočtu na prosincové schůzi městských zastupitelů opozice kritizovala, že rozpočet nepočítá s více penězi pro zoologickou zahradu. Ta je ve špatném stavu a je zde riziko, že nebude moci do budoucna chovat některé vzácné druhy zvířat, mimo jiné slony či orangutany.

„Město má získat o 155 milionů korun více než loni. Tato částka ale není zohledněna v investicích do majetku a infrastruktury, která je zanedbaná. Například do zoo, ačkoli víme, že je v havarijním stavu. Pokud se do ní nezačne investovat, přijdeme o nejoblíbenější zvířata,“ upozornila opoziční zastupitelka Yveta Tomková (Vaše Ústí).

Podle slov primátora to neznamená, že město neplánuje do zoo vůbec během roku investovat.

Musí ale počkat, až je Roman Končel, ředitel zoologické zahrady, seznámí se svým generelem, kde upozorňuje na nelichotivý stav objektu.

„Nemá v současné době cenu stanovit a vyčlenit peníze, když neznáme podrobnosti. Musíme se poradit s odborníky. Je to odrazový můstek, až potom můžeme uvažovat o investicích,“ vysvětlil Nedvědický.