Léčba policisty potrvá půl roku, recidivistovi hrozí po honičce až osm let

  12:28
Řidič, který v lednu v Ústí nad Labem ujížděl policistům, je několikrát trestaným recidivistou. V červenci ho soud nepravomocně poslal na dvacet měsíců za mříže, on se však schovával v zahraničí a nebylo možné mu doručit rozsudek. Policista, kterého při honičce zranil, má zničené koleno.

ilustrační snímek | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Když ústečtí policisté při běžné hlídkové službě projížděli v sobotu 25. ledna odpoledne Štefánikovou ulicí nedaleko centra města, zaujal jejich pozornost kolemjedoucí ford. Za volantem auta s německou registrační značkou totiž seděl jim povědomý muž.

Domnívali se, že má zákaz řízení. Proto svůj vůz otočili, spustili světelná i zvuková výstražná znamení a vydali se za autem. Jeho šofér ale dupl na plyn a začal ujíždět.

Rozjela se extrémně nebezpečná honička, kterou jeden z mužů zákona odnesl vážným zraněním kolene. Prvotní tušení policistů bylo ovšem správné.

Ford řídil nenapravitelný jednačtyřicetiletý recidivista, který nejenže nesmí řídit, ale kdyby navíc vyloženě nepohrdal soudy, byl by už zřejmě ve vězení. Po řádění z 25. ledna skončil ve vazbě.

Redakci MF DNES se podařilo zjistit identitu zmíněného muže a jeho trestní minulost. Jeho rejstřík obsahuje bezmála dvacet záznamů. Jde o krádeže, řízení i přes uložené zákazy či o maření úředních rozhodnutí.

Už několikrát byl za mřížemi. Zatím naposledy káznici opustil v létě 2018. Je „známou firmou“ i v Německu.

Přes zákaz řídil i loni v dubnu. Ústecký okresní soud ho za to na začátku července potrestal dvacetiměsíčním odnětím svobody a dalším zákazem řízení na čtyři roky.

Před doručením rozsudku se recidivista skrýval v Německu

Muž se procesu vyhýbal a soudu se nedařilo mu doručit nepravomocný rozsudek. Skrýval se v Německu. Verdikt dostal až nyní, ve vazbě. Může se proti němu odvolat.

V současné době má na okresním soudu „rozjeté“ další dva trestní procesy.

„Ano, mohu potvrdit, že tato osoba byla v létě odsouzena k nepodmíněnému trestu. Pro její pobyt v zahraničí se rozsudek nepodařilo přes veškerou snahu soudu doručit. Aktuálně jsou proti ní u našeho soudu vedena další dvě trestní řízení,“ sdělil MF DNES předseda soudu Lubomír Hrbek.

Při poslední honičce v Ústí jednačtyřicetiletý muž zběsile ujížděl ulicemi. Několikrát se ocitl v protisměru, v Herbenově ulici naboural do zaparkovaného vozu, což ho donutilo zastavit.

V tu chvíli chtěla z vozu vystoupit jeho spolujezdkyně. K autu však zároveň doběhli policisté a snažili se řidiče vytáhnout. Muž však zařadil zpátečku a rozjel se.

Otevřenými dveřmi přitom srazil ženu, naboural auto za sebou a bokem auta stlačil policistovi koleno. Pak se znovu rozjel a začal ujíždět. Po chvíli naboural další vůz.

Jeho cesta skončila v Londýnské ulici, kde zaparkoval a schoval se za auto. Policisté, kterým se ho podařilo dojet, ho ale našli a zadrželi.

Bolest necítil jen díky adrenalinu, pak policista musel na operaci

„Jeden z policistů utrpěl malé zranění palce na pravé ruce, druhý má ale koleno napadrť. Bolest tehdy necítil asi jen díky adrenalinu. Po akci mu ale bylo špatně, měl mžitky před očima. Musel na operaci,“ uvedl šéf ústecké policie Vladimír Danyluk.

„Teď už je doma, přičemž marodit bude minimálně půl roku,“ dodal šéf ústecké policie s tím, že se jedná o zkušeného policistu, člena pořádkové jednotky. „Všichni si tu přejeme, aby se co nejrychleji vrátil do našich řad,“ podotkl Danyluk.

Ujíždějícího recidivistu policisté obvinili z obecného ohrožení se sazbou od tří do osmi let a kvůli předchozím uloženým zákazům řízení i ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání.

Zároveň v souvislosti s riskantní lednovou jízdou hledají svědky nebo poškozené. Ti se mohou hlásit na lince 158.