Sousedovi se valí černý kouř z komína. Starostové očekávají stížnosti

  6:06
„Sousedovi jde z komína černý kouř a není to poprvé. Kdo ví, čím topí,“ slýchali starostové hlavně menších obcí v kraji během loňské topné sezony. A počítají s tím, že udání na souseda, který v kotli pálí i to, co se nemá, bude s ohledem na vysoké ceny paliva v letošní topné sezoně víc.
(ilustrační foto)

(ilustrační foto) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Právě na radnice se mohou lidé obracet a radnice mohou to, čím lidé topí, kontrolovat.

„Topná sezona začala teprve nedávno, zatím jsme žádnou stížnost na dusivý černý kouř ze sousedova komína nedostali. Myslím, že to teprve přijde,“ uvedla Jana Princová, starostka Řehlovic na Ústecku. „Loni jsme řešili asi deset podnětů. Šlo to domluvou. Pokutu jsme neuložili žádnou,“ dodala s tím, že když si lidé stěžují, je dobré poslat také fotografii čadícího komína.

Z toho, co říká, a z ohlasů dalších starostů z kraje je jasné, že si lidé nechtějí nechat líbit spalování „kdečeho“.

Opět jenom domluva stačila k vyřešení problémů s černým dýmem valícím se z komínů i v Hrobčicích na Teplicku. „Letos je zatím klid. Loni jsme řešili asi desítku stížností,“ potvrdila starostka Jana Syslová. „Vysvětlili jsme obyvatelům, že nemůžou pálit kdeco. Většinou to pochopili. Bydlí tu převážně starousedlíci, se svými sousedy chtějí mít dobré vztahy.“

Jenom jedno oznámení přišlo loni na podivně kouřící a zapáchající komín rodinného domu v Kadani. „Podle zákona jsem vyzval majitele kamen k předložení dokladu o kontrole technického stavu a provozu topidla,“ popsal řešení stížnosti Zdeněk Krupička z kadaňské radnice, který se případem zabýval. „Pokud by došlo k opakovanému důvodnému podezření, následovala by kontrola,“ doplnil Krupička.

Žádný sousedský problém týkající se znečišťování ovzduší černým kouřem z komína nemusela ještě nikdy řešit radnice v Ploskovicích na Litoměřicku. Podle starosty Libora Konvalinky je ve většině obce zavedený plyn a jenom část lidí topí dřevem. „Co mám informace, mají automatické kotle a hodně domácností i tepelná čerpadla,“ řekl starosta. Ani v pětitisícové České Kamenici žádnou stížnost nezaznamenali.

Ne vždy ale tmavý kouř z komína značí, že majitel „topí“ plasty, gumou či „petkami s pilinami a vyjetým olejem“, jak si lidé často dělají legraci. Černý kouř může být i z nekvalitního uhlí. Pokud je v kamnech nebo kotli suché dřevo, stoupající kouř je světle šedý až bílý.

Hrozí pokuta až 50 tisíc korun

K posuzování míry znečišťování ovzduší slouží tzv. Ringelmannova stupnice, podle níž se posuzuje tmavost kouře vypouštěného z komína. Je-li tmavší než druhý stupeň, tedy tmavě šedá barva, je na místě zřejmě překračována povolená míra znečišťování.

Podle ministerstva životního prostředí je stížnost na radnici kromě zaslání fotografie dobré doplnit i svědectvím sousedů nebo videohrávkou kouře, která by měla být z času delšího než půl hodiny, aby bylo zřejmě, že nejde pouze o roztápění. Pokud se úředníkům podaří prokázat, že lidé v kamnech nebo kotli spalují například zmíněné gumy či plasty, hrozí jim pokuta od 20 do 50 tisíc korun. Stejně tak i v případě, když odmítnou kontrolory pustit do domácnosti. Podstatně vyšší pokutu zaplatí podnikatelé a firmy. Porušení zákona o ochraně ovzduší je kvalifikováno jako správní delikt, za který může být udělena pokuta až 200 tisíc korun. Kromě obecních nebo městských úřadů mohou kontroly v domácnostech provádět také stavební úřady nebo hasiči.