Zájem o chaty je obrovský a ceny stoupají. Lidé skupují vše, co se nabízí

  12:18
Tisíce lidí letos kvůli obavám z koronaviru nevyrazí na dovolenou k moři a v létě budou odpočívat v Česku. Mnozí z nich si přitom řekli, že nechtějí do kempu či hotelu, ale do vlastního, kde by mohli trávit i další dovolené či jiné části roku, a tak se rozhodli pro koupi chaty či chalupy.

Zájem o rekreační objekty je obrovský a ceny těchto nemovitostí v Ústeckém kraji prudce rostou. Zájem přitom není jen ze strany Severočechů, ale i lidí z jiných regionů.

„Takový zájem nikdo nečekal, stejně jako koronavirus. Zájem je veliký, prodali jsme už desítky chat a chalup. Zhruba polovina zájemců je ze severu Čech, druhá z jiných krajů,“ potvrzuje třeba Radek Molík z mostecké realitní kanceláře Molík, která měsíčně prodá kolem 200 nemovitostí.

„Prodali jsme chalupy lidem z Prahy, Kladna i České Lípy. A z naší nabídky zmizely i chaty, které v nabídce byly už čtyři roky,“ dodává Molík.

Zatímco zájem kupujících roste, nemovitostí k rekreaci je v kraji v nabídce poměrně málo. Realitní kanceláře tak o ně svádějí boj.

„Lidé si už chalupy a chaty nechávají, aby je mohli využívat. V nabídce se objevují kvůli rozvodu majitelů, úmrtí či z ekonomických důvodů,“ přiblížil Petr Zdobinský, majitel děčínské realitní kanceláře SKZ Real.

„Zájem o rekreaci doma přitom stoupá už poslední dva tři roky, protože lidé jsou na dovolené 14 dní, ale zpestření života chtějí i na zbytek roku. A jsou ochotni za chalupu zaplatit v řádu milionů,“ doplnil Zdobinský.

Makléři se sami snaží, aby bylo co prodávat. Majitelé rekreačních nemovitostí tak nyní dostávají řadu poptávek.

„Zvýšený zájem o naši chalupu registrujeme už zhruba rok, možná o něco déle. V podstatě každých čtrnáct dní sbíráme před vrátky papír s nabídkou odkupu nemovitosti v dané lokalitě, přičemž kupujícím by dle jejich vyjádření nevadila ani exekuce či jiný finanční problém. Z toho se dá usuzovat, že chalupy jdou momentálně hodně na dračku,“ říká Jana Pešková, která má chalupu pod Bukovou horou na Děčínsku.

„Už mne to nebaví, stále takové nabídky tahat ze schránky. Lidé mají zájem i jen o kus zahrady,“ přidává se Petr Novotný z Malečova v Českém středohoří.

Prodáváme jak na běžicím pásu, popisuje makléřka

Největší zájem o chalupy je v okolí Národního parku České Švýcarsko, v Krušných horách a na Litoměřicku.

„Prodáváme jak na běžicím pásu. Je prodané i vše, co bylo v nabídce už dlouho. Jak skončila opatření kvůli koronaviru, lidé chtějí chalupy. A Pražané jsou ochotni na ně jet i sto kilometrů,“ popisuje litoměřická makléřka z firmy M&M reality Dana Gončarovová.

„Dřevěnou chatičku, kde na pozemku nebyl ani strom, jsem prodala za milion. Nejžádanější cena chalup je 2,1 milionu a je o ně zájem, i když potřebují rekonstrukci,“ dodává Gončarovová.

Pražané mají podle ní zájem nejen o chalupy, ale i o byty. „Lidé utíkají z hlavního města, protože nedosáhnou na vysoké ceny tamních nemovitostí. Preferují byty v Litoměřicích, ale už jsou ochotni je koupit i v Lovosicích, Roudnici a Ústí. Byty v Litoměřicích a Lovosicích se už nekoupí pod 1,5 milionu. Byt 1+1 o velikosti 40 metrů čtverečních je minimálně za 1,3 milionu i v původním stavu,“ přiblížila Gončarovová.

Podle portálu Sreality cena rekreačních nemovitostí za poslední rok vzrostla o 16 procent. Zatímco loni v květnu stál v průměru metr čtvereční 17 tisíc, letos to je už 20 tisíc korun.

Výběr chalupy je hlavně pocitová záležitost

Na cenu má podle makléřů vliv velikost, okolí i výhled, chaty i chalupy jsou podle nich hlavně pocitová záležitost. Obecně pak platí, že chalupy jsou dražší a kupují je spíš lidé z větší dálky, ty menší a nejžádanější rekreační objekty do milionu zase spíš lidé z nedalekého okolí.

„Dražší chalupy se pohybují i v řádu několika milionů. Máme v rezervaci chalupu za 4 miliony, kterou kupují klienti z Prahy. To bych bral jako horní hranici,“ uvedl Miroslav Štrojsa, makléř z ústecké kanceláře RE/MAX G8 Reality.

Pokud byste ale měli zájem i patřičné finance, v nabídce byly i objekty v cenách až do 11 milionů. A pokud budete pátrat, mějte na paměti, že řadu nemovitostí nabízejí i makléři z Prahy.

„Majitelka je dlouhodobá klientka, proto prodávám její roubenku v Horním Podluží. Cílovou skupinou ale v tomto případě budou spíš lidé z okolí, z Prahy je to sem už daleko,“ potvrzuje jeden z nich, pražský makléř Jan Vesecký, který roubenku u potoka nabízí za 7,97 milionu.