Ústí koupí budovu, kde pomáhají drogově závislým. Místo nich v ní chce děti

  16:06
Drug-Out Klub v Ústí nad Labem, který pomáhá uživatelům drog a dětem s psychickými problémy, se bude muset přestěhovat. Budovu v centru města, kde je roky v pronájmu, koupí město za 20 milionů korun. Drogově závislé tam magistrát nechce, plánuje tam dětskou skupinu. Záměr kritizuje opozice.

Ústecké centrum pro pomoc lidem závislým na drogách nebo dětem od 10 let, které řeší problém s návykovými látkami, depresemi, úzkostmi, sebepoškozováním či závislostním chováním sídlí v objektu v ulici Velká Hradební v centru města.

Budovu však za 20 milionů korun koupí od soukromého majitele město Ústí nad Labem, které v ní místo Drug-Out Klubu plánuje zřídit dětskou skupinu. Transakci na svém posledním jednání schválili zastupitelé. Nezisková organizace se tak bude muset v příštích měsících vystěhovat. Kam to bude, zatím neví.

„Intenzivně si hledáme nové prostory, které by pro nás byly vhodné a také cenově dostupné. S ohledem na dětské klienty musíme být v dosahu MHD či vlakového nádraží. Z toho nemůžeme nijak slevit, protože podle zákona o sociálních službách musíme splnit stanovené parametry dostupnosti. Do adiktologické ambulance k nám jezdí děti i z jiných měst,“ popsala problém s hledáním nových prostor ředitelka Drug-Out Klubu Radka Kobližková.

Podle ní se na pondělním jednání zastupitelů někteří politici vyjadřovali, že se nechtějí v Ústí potkávat s narkomany. „Jako kdybychom my mohli za počet uživatelů návykových látek ve městě, zřejmě si někteří zastupitelé myslí, že je tady vyrábíme. Zatím nevíme, ke kterému dni se musíme vystěhovat. Primátor Petr Nedvědický (ANO) slíbil, že nás tady nechají do konce roku,“ dodala ředitelka.

Město zřízení dětské skupiny zdůvodňuje zpřísňující se legislativou. „Pokud bude přijata, bude postihovat města za nedostatek kapacit pro školkové děti,“ vysvětlil náměstek primátora Tomáš Vlach (ANO).

Sám však ruku pro nákup budovy nezvedl. „Zdržel jsem se hlasování, protože mi přijde cena, kterou současný vlastník po městě požadoval, příliš vysoká, ale respektuji většinový názor zastupitelstva,“ přiblížil Vlach.

Ústecká radnice už „káčku“ nějaké objekty nabídla. „Dostali jsme nabídku prostor v Matiční ulici v Krásném Březně. Tenhle dům se nedá využít pro naše služby, je jednak malý a jednak nevyhovuje svou dostupností,“ poznamenala Kobližková s tím, že k fungování potřebují prostory, které vyhovují provozním řádům pro sociální i zdravotní služby.

Opozice kritizuje cenu i stěhování „káčka“

Nákup budovy ve Velké Hradební a vystěhování „káčka“ se nelíbí opozici. „Rozhodnutí zastupitelů považuji za nešťastné jednání. Jednak cena byla asi o čtvrtinu vyšší než cena určená znaleckým posudkem, jednak Drug-Out Klub pomáhá mimo jiné také dětem se závislostním chováním. I proto je potřeba zachovat službu pro drogově závislé v centru města. Myslím, že by jim město mělo s hledáním vhodných prostor pomoci,“ nastínila opoziční zastupitelka Karolína Žákovská (PRO! Ústí).

Podle náměstkyně primátora Věry Nechybové (nezařazená) je město centru připraveno pomoci formou smlouvy krátkodobého pronájmu na dobu určitou, aby měl management delší dobu na hledání prostor a zachovala se kontinuita služby, kterou město potřebuje.