Severočech se zapojil do bojů na Ukrajině, doma dostal 15 let vězení

  12:08
Ústecký krajský soud poslal na 15 let do vězení Oldřicha Grunda, jenž se podle obžaloby aktivně zapojil do bojů na východě Ukrajiny na straně separatisty vyhlášené a státy OSN neuznané Doněcké lidové republiky. Podle zjištění MF DNES ho senát uznal vinným z teroristického útoku.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Podle žalobce Grund vyrazil na východ Ukrajiny s cílem připojit se tam k nelegální separatistické struktuře a podpořit ji v krvavém konfliktu v květnu 2014.

Po příjezdu podle obžaloby nafasoval potřebnou výzbroj a výstroj a zapojil se do bojů v armádě Doněcké lidové republiky proti legální vládě Ukrajiny, při kterých umíraly tisíce lidí.

Zatím nepravomocný verdikt, který senát ústeckého krajského soudu vynesl na začátku října, si obžalovaný ovšem přímo v jednací síni nevyslechl. Podle státního zástupce je stále na Ukrajině.

„Řízení bylo vedeno proti uprchlému,“ sdělila MF DNES mluvčí krajského soudu Veronika Suchoňová.

Podle obžaloby Grund po příjezdu na Ukrajinu rozhodně neztrácel čas a už 23. května bojoval u vsi Karlivka na východě země. O několik dní později se podle obžaloby ve Slavjansku aktivně zapojil do činnosti ozbrojené skupiny, konkrétně 1. Slavjanské brigády armády Doněcké lidové republiky.

„Dne 5. 8. 2014 byl vyznamenán Svatojiřským křížem za statečnost v boji při ústupu ze Slavjanska do Doněcka,“ uvádí státní zástupce.

K ústupu podle něj došlo v průběhu července po dobytí Slavjanska ukrajinskou armádou.

„Obžalovaný při ústupu kryl bojovým vozidlem kolonu ustupujících vozidel separatistů, která vyjížděla z města Slavjansk a přesouvala se do města Doněck do oblasti ovládané separatisty. V průběhu přesunu se mu porouchala spojka na obrněném vozidle, pod palbou závadu opravil a pokračoval v obraně ustupující kolony,“ popsal dále státní zástupce.

Účastnil se bojů, v nichž zemřely tisíce vojáků

Podle něj se Grund zapojil také do bojů o města Snižně, Šachtarsk, Ilovajsk či Debalceve s tisícovkami mrtvých ukrajinských vojáků.

Doněcká lidová republika byla skupinou protivládních povstalců nelegálně vyhlášena 7. dubna 2014 jako nezávislý stát. „Vyhlášení nezávislosti této struktury bylo zcela v rozporu s ústavou Ukrajiny,“ píše se v obžalobě.

Grund není zdaleka jediným Čechem, který se připojil k separatistům. Letos v létě například Nejvyšší soud potvrdil podmínku pro bývalého vojáka Erika Eštua, jenž se však údajně aktivně neúčastnil přímo bojových akcí.