iDNES.cz

Třetí komunální volby během roku, v severočeské obci skončilo bezvládí

  13:58
Obec Újezdeček na Teplicku má po roce bezvládí konečně nového starostu. Volby se zde konaly už potřetí, v předchozích dvou případech se bývalý starosta Petr Pokorný ze Sdružení nezávislých kandidátů, který vedl obec dlouhých 24 let, nechtěl vzdát své funkce.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Jeho strana volby vždy vyhrála, protože však nezískala potřebný nadpoloviční počet mandátů, její zástupci rezignovali na funkce a tím opozici vyšachovali ze hry.

Počet zvolených zastupitelů totiž klesl pod zákonem stanovený počet a volby se pokaždé musely opakovat.

„Napotřetí už to naštěstí vyšlo,“ oddechl si šestašedesátiletý Květoslav Koutník z hnutí Pro lepší Újezdeček, jehož uskupení ovládlo opakované volby ziskem téměř 54 procent hlasů.

Přesto hrozilo, že se budou volby v Újezdečku opakovat i počtvrté, vítězná strana totiž získala jen čtyři mandáty v sedmičlenném zastupitelstvu.

To je sice většina, ze zákona však musí být zastupitelů minimálně pět, a proto hnutí potřebovalo podporu alespoň jednoho dalšího zastupitele.

„Naštěstí se k nám připojil Ladislav Trojáček ze Sdružení nezávislých kandidátů, který na ustavujícím zastupitelstvu prohlásil, že už tu šaškárnu nebude znovu podporovat. Nechtěl, aby obec zase čekala na nové volby,“ vysvětlil krátce po svém zvolení Koutník.

Květoslavu Koutníkovi bude nyní dělat místostarostku Pavlína Fišerová ze stejného uskupení.

Prioritou nového vedení obce bude spojit dva znepřátelené tábory obyvatel – voličů.

V obci je potřeba zavést efektivní způsob práce, říká vítěz voleb

„Teď bude na nás, abychom obec stmelili. Aby lidé konečně pochopili, že se to dá dělat i jinak a ne jen formou vlády jednoho muže,“ sdělil vítěz voleb.

„Chceme jim ukázat, že mají také svá práva,“ dodal s tím, že je potřeba v obci zavést efektivní způsob práce.

„Až zjistíme, jak je na tom obec finančně, protože dosud jsme bohužel k těmto dokumentům neměli žádný přístup, chceme dokončit projekt zasíťování 77 rodinných domků, na který máme přislíbenou dotaci z takzvaných 15 ekomiliard. Je však otázkou, jestli o ni nepřijdeme,“ nastínil Koutník.

„Rovněž budeme chtít zpříjemnit život lidem v obci, napadá mě třeba zavedení městského rozhlasu, aby byli lidé lépe informováni, a také vybudování dětského hřiště, protože u nás nemáme žádné,“ dodal Květoslav Koutník.

Autor:
zpět na článek