iDNES.cz

Nové turistické trasy pro pěší i cyklisty propojí zajímavosti Trojzemí

  8:22
Krajinu Labských pískovců, Lužických a Žitavských hor v česko-polsko-německém Trojzemí propojí od příštího roku nová značená síť turistických stezek, které mají vést kolem vybraných objektů lidové architektury. Hlavním lákadlem pro návštěvníky regionu mají být zejména zdejší tradiční podstávkové domy.

Hlavním lákadlem pro návštěvníky regionu mají být zejména zdejší tradiční podstávkové domy. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Podpořit turistický ruch v českém a saském pohraničí a představit návštěvníkům přírodní či kulturní dědictví mnohdy opomíjeného regionu má pomoci přeshraniční projekt s názvem Za společným dědictvím na kole i pěšky, na němž spolupracuje Ústecký a Liberecký kraj s Rozvojovou agenturou dolnoslezské Horní Lužice.

„Návštěvníky této části společného pohraničí bychom rádi upozornili na to, že charakter zdejší krajiny je přímo utvářen podstávkovými domy. I v rámci Evropy se jedná o jedinečný druh lidové architektury, který je v takové koncentraci dochovaný pouze v sasko-česko-polském pohraničí,“ přibližuje náměstek ústeckého hejtmana Jiří Řehák (Spojenci).

Nově označené trasy pak také propojí nadregionální pěší a cyklistické trasy, jako jsou Labská stezka, Cyklostezka Ploučnice nebo Saská středohorská trasa.

Projekt financovaný Evropskou unií počítá také s výstavbou sčítačů návštěvnosti, turistických odpočívek, vydáním společné mapy, turistického průvodce, rozšířením webových stránek či natočením krátkých filmů, které budou propagovat zdejší region.

Autor:
zpět na článek