iDNES.cz

Muž neunesl rozchod, těhotnou bodl v práci do krku. Dohodl si trest 15 let

  14:42
Patnáct let stráví ve vězení Rumun Alexandr Marian Radut, jenž loni v listopadu v montážní hale v zóně Triangle u Žatce po hádce bodl svou expřítelkyni do krku skalpelem. Věděl přitom, že je žena těhotná. Na výši trestu se obžalovaný dohodl se státním zástupcem. Domluvu schválil ústecký krajský soud.

Radutovým motivem byl fakt, že se nedokázal vyrovnat s rozchodem, který iniciovala jeho expartnerka, taktéž Rumunka. Dvojice se spolu na pracovišti nejprve pohádala. Muž pak odešel do jiné části haly pro průmyslový skalpel, který si schoval do rukávu.

„Posléze se vrátil zpět k poškozené s úmyslem ji usmrtit doneseným skalpelem. Přistoupil k ní zezadu, když prováděla svoji obvyklou pracovní činnost, a bodl ji do pravé zadní části krku, kdy skalpel zatlačil do rány,“ stojí ve verdiktu, který má redakce k dispozici.

V pokračování útoku mu následně zabránili další pracovníci.

Poškozenou s vážným zraněním transportovali záchranáři vrtulníkem do ústecké nemocnice, kde musela podstoupit operaci. Dnes už je zpátky v Rumunsku.

Radutovi, jenž už byl před lety v rodné zemi za pokus o vraždu jednou odsouzen ke čtyřletému vězení, hrozilo za loňský útok na bývalou přítelkyni od 15 do 20 let.

Pokud by proběhlo klasické dokazování, byl státní zástupce připraven navrhnout muži 16 let. „O rok nižší trest ve sjednané dohodě je zohledněním postoje obžalovaného i všech ostatních okolností této konkrétní trestní věci,“ uvedl žalobce Dan Anděl.

Není vyloučené, že si Radut uložený trest odpyká v rodné zemi. Jeho součástí je pak i vyhoštění. Až vyjde z vězení, nesmí se deset let ukázat v Česku.

Autor:
zpět na článek