Stát slíbil Terezínu stovky milionů na opravu kasáren, budou v nich byty

  15:06
Terezín se zřejmě dočká peněz na opravu chátrajících Žižkových kasáren. Na rekonstrukci nejvíce poničených objektů slíbilo ministerstvo pro místní rozvoj radnici částku zhruba 700 milionů korun.

Terezín se kvůli obnově chátrajících památek obrací na nové vedení kraje i stát. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„Jde o finance z Národního plánu obnovy, kde je na opravy brownfieldů v pevnostních městech, tedy v Terezíně a v Jaroměři na Náchodsku, vyčleněna částka 1,4 miliardy korun,“ uvedla při středeční návštěvě Terezína ministryně Klára Dostálová (za ANO).

Projektová část rekonstrukce Žižkových kasáren včetně stavebního povolení musí být připravena nejpozději do konce roku 2023. „Projektovou přípravu bychom měli mít kompletně hotovou v prvním čtvrtletí příštího roku, pracujeme na ní téměř dva roky,“ řekl starosta Terezína René Tomášek (BEZPP-RESET).

Stavební práce budou trvat další dva roky. „Slavnostní stříhání pásky by mělo být na konci roku 2025,“ věří starosta.

Po rekonstrukci se z Žižkových kasáren stane multifunkční komplex, kde kromě stovky bytů pro mladé a seniory vzniknou i prostory ke komerčnímu využití.

Od vybudování bytů pro mladé rodiny si radnice slibuje zvýšení počtu obyvatel ve městě. „Terezín míval kolem sedmi tisíc obyvatel, v současné době jich nejsou ani dva tisíce,“ konstatuje Tomášek s tím, že z města odcházejí podnikatelé a živnostníci.

„V současné době máme pouze asi devadesát obecních bytů, což je málo, chceme jejich počet navýšit,“ dodává starosta. „Pokud bychom chtěli nabídnou byt učiteli nebo lékaři, nemáme z čeho, to musíme změnit,“ má jasno.

Slíbených 700 milionů ale na rekonstrukci Žižkových kasáren stačit nebude. Podle předběžných odhadů by oprava měla stát nejméně jednu miliardu korun. „Další finance by mohly jít z dotačních programů výstavba nebo komunitní bydlení pro seniory,“ přiblížila možnosti financování ministryně Dostálová.

A zrekonstruovat další objekty v Terezíně si vyžádá částku daleko vyšší. „Odhadem bychom potřebovali zhruba čtyři miliardy korun,“ uvedl starosta.

S financováním je kromě ministerstva připraven pomoci i Ústecký kraj. „Kasárna zůstanou městu, pomůžeme jim s financováním třeba formou úvěru,“ uvedl hejtman kraje Jan Schiller (ANO).