Firma na Teplicku dostala zásilku s nápisem „antrax“, už je v laboratoři

  9:54,  aktualizováno  10:20
Velké manévry integrovaného záchranného systému v úterý způsobil anonymní dopis v Košťanech na Teplicku. Do jedné z firem ve Smetanově ulici odpoledne dorazila obálka s nápisem „antrax“. Do areálu ihned zamířili policisté a hasiči, kteří potenciálně nebezpečnou zásilku zajistili a odeslali na expertizu.

ilustrační snímek | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

„Je to pravda, do jedné ze zdejších firem přišla obálka s nápisem ‚Antrax – volejte linku 112‘. Majitel správně oslovil policii a hasiče,“ sdělil mluvčí hasičů Milan Rudolf k události, na kterou jako první upozornil Deník.

Hasiči podle jeho slov obálku ihned zajistili. „Dali jí přesně podle předpisů do hermeticky uzavřeného boxu a byla převezena do chemické laboratoře Třemošná u Plzně, kde budou specialisté zjišťovat, o jakou látku se jedná,“ podotkl Rudolf.

„Tepličtí kriminalisté se případem zabývají, zajištěná látka byla zaslána na expertizu. Vzhledem k tomu, že jsme na počátku vyšetřování, nebudeme v tuto chvíli k případu poskytovat více informací,“ sdělila policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

Podle zjištění MF DNES dorazila zásilka do firmy Dauczech, jež patří pod mezinárodní logistickou společnost se sídlem v Dánsku.

„Nikdy v minulosti se nám nic podobného nestalo. Nevíme, jestli to byl hloupý vtip od nějakého bývalého zaměstnance, nebo zda je to čirá náhoda. Já si to vysvětluji tak, že se česká společnost za posledních deset až dvanáct let dostala na mentální a morální dno, které je neustále přiživováno českou politickou scénou,“ řekl k události ředitel české pobočky Radek Flégl.

Událost podle něj neměla velký vliv na chod firmy, většina zaměstnanců mohla dnes ráno znovu přijít do práce. Doma zůstali jen lidé, kteří byli s obálkou v kontaktu – tedy on a pracovnice, jež přebírala poštu.

„Od krajského hygienika jsme dostali pokyn zůstat v kanceláři a později nám řekli, ať jdeme domů s tím, že kdybychom měli nějaké příznaky, máme kontaktovat lékaře. Zatím ale žádné příznaky nemáme, takže nepředpokládám, že by se jednalo skutečně o anthrax,“ podotkl ředitel.

Anthrax je onemocnění způsobené bakterií Bacillus anthracis. Týká se především zvířat, konkrétně býložravců. Do těla může proniknout vdechnutím, kůží nebo požitím. Je vhodný pro použití v biologických zbraních. Do širšího povědomí vešel v roce 2001, kdy bylo v USA rozesláno několik dopisů s antraxem. Ty si vyžádaly pět lidských životů.

Autor: