Nic protiprávního, uzavřela policie případ protiromských letáků v Bílině

  14:12
Policie se přestala zabývat případem falešných letáků, které v září jménem Romů vyzývaly obyvatele Bíliny na Teplicku, aby ve volbách nedávali hlas uskupení Čistá a bezpečná Bílina Tomáše Vandase. Podle vyšetřovatelů nedošlo jejich napsáním a distribucí ke spáchání trestného činu ani přestupku.

Centrum Bíliny na Teplicku. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„Provedeným šetřením nebylo zjištěno, že by došlo k protiprávnímu jednání. Věc proto byla založena,“ sdělila portálu iDNES.cz bez dalších podrobností mluvčí teplické policie Ilona Gazdošová.

Letáky se v září objevily ve schránkách některých obyvatel města.

„Nevolte Vandase! Nevolte tedy Čistou a bezpečnou Bílinu! Máme strach, že uspějí a budou nás chtít vyhnat z města, zavést pořádek a sebrat nám sociální dávky a podporu města. Chceme dál žít v pohodě, bez práce a vedle vás,“ stálo na nich, přičemž končily podpisem „Vaši bílinští Romové“.

Podle serveru Romea.cz, který na založení případu upozornil, za letáky stojí přímo hnutí Čistá a bezpečná Bílina. Web se odkazuje na policejní vyrozumění, z něhož údajně vyplývá, že distribuci zadal Ladislav Mrvík, jenž za uskupení kandidoval a společně s Tomášem Vandasem se stal i zastupitelem.

Vyjádření Ladislava Mrvíka se redakci iDNES.cz zatím nepodařilo získat.

Tomáš Vandas, mimo jiné předseda krajně pravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti, odmítl, že by hnutí mělo s letáky cokoli společného. „Já o tom vůbec nic nevím a kolega taky ne. Tohle jsou nějaké provokace, které nás mají zdiskreditovat. My jsme se soustředili na normální předvolební kampaň,“ řekl pro iDNES.cz Vandas.

Autor: