Teplická záchytka najíždí na nový režim, začíná přijímat i mladistvé

  6:44
Jediná protialkoholní a protidrogová stanice v Ústeckém kraji, která už dva a půl roku funguje v areálu teplické nemocnice, bude ode dneška nově přijímat i opilé či zdrogované mladistvé od patnácti let, kteří tak nebudou končit v nemocnicích. Dosud byli jejími klienty pouze plnoletí.

Interiér teplické záchytné stanice, která je v areálu nemocnice. Ta spadá pod společnost Krajská zdravotní. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„Zatím s tím nemáme žádnou zkušenost. Nevíme, kolik tak mladých lidí u nás skončí. Ale co mám informace, tak na dětském oddělení v nemocnici byl na silvestra docela nával. Bude to pro nás určitě nové v tom, že u každého takového případu budeme muset volat sociálku. A ta to bude následně řešit s rodiči,“ přibližuje vrchní sestra záchytné stanice Jaroslava Duchoňová.

Loni na záchytce v Teplicích skončilo celkem 955 lidí, z nichž převážnou většinu tvořili muži. Každý, kdo v zařízení nedobrovolně přenocoval, musel po vystřízlivění sáhnout hlouběji do kapsy. Jediná noc zde totiž vyjde na tři tisíce korun.

„Ve skutečnosti ale zaplatí asi jen 20 procent klientů. Po ostatních vymáhá dlužnou částku právní oddělení Krajské zdravotní (která záchytku provozuje – pozn. red.). Musím ale říci, že se mu daří dostat dlužníky až před soud. Takže jestli si někdo myslí, že se platbě vyhne, tak se opravdu plete,“ říká Duchoňová.

Počet hospitalizovaných byl loni přibližně stejný jako předloni. Pandemie koronaviru neměla na počet klientů záchytné stanice žádný vliv.

„V průměru máme tři až pět klientů za 24 hodin. Jsou ale i dny, kdy je kapacita deseti lůžek zcela naplněna. Ve většině případů jde o sociálně slabé lidi a bezdomovce, ty žádná pandemie netrápí. Vždycky si najdou příležitost k pití,“ podotýká vrchní sestra.

Jeden trend se ale přece změnil. Zatímco dříve záchytná stanice přijímala hlavně opilce nebo narkomany, dnes je to kombinace obojího – tedy lidí, kteří jsou zároveň pod vlivem alkoholu i drog. Nejčastěji jde o pervitin a THC.

„V souvislosti s tím jsou více agresivní. Evidujeme i několik drobných útoků na personál, naštěstí to neskončilo žádným zraněním nebo pracovní neschopností,“ uvádí Duchoňová.

Personál musí čas od času klienty i přikurtovat k posteli. „Není to jen kvůli tomu, abychom se před nimi chránili, ale i proto, aby nebyli nebezpeční sami sobě. Ti lidé se u nás pár hodin prospí, hladina alkoholu a drog jim klesne a pak začnou trochu více spolupracovat. Tedy většinou. Někdo zlobí až do propuštění,“ usmívá se vrchní sestra.

30. dubna 2019

Někteří pacienti podle ní končí na záchytce opakovaně, rekordmani dokonce i patnáctkrát za rok. V poslední době ale přibývá právě mladých klientů.

„U nich za to můžou převážně drogy. Nebo jsou to psychiatričtí pacienti, kteří mají různé schizofrenie. V mládí fetují, mají toxické psychózy a potom přijdou sebevražedné úmysly… Ale protože jsou pod vlivem drog, nemohou být přijati na psychiatrické oddělení. U nás tedy podstoupí detoxikaci a ráno jsou převezeni jinam,“ vypráví Duchoňová.

Jedinou protialkoholní záchytnou stanici v kraji zřídil v roce 2019 za 18 milionů korun v areálu teplické nemocnice Ústecký kraj. Jejím provozem pověřil společnost Krajská zdravotní. Zařízení je v provozu 24 hodin denně, při jedné směně slouží lékař, sestra a dva sanitáři. Na klienty v šesti místnostech čeká 10 lůžek, ve všech pokojích je kamerový systém.

Poplatek za vystřízlivění kraj zatím zvyšovat neplánuje. „Zejména s ohledem na sociálně demografickou skladbu obyvatel a reálnou vymahatelnost poplatku za záchytnou službu se rada kraje společně s Krajskou zdravotní již v roce 2019 shodla na částce tři tisíce korun. Diskuse o zvýšení ceny prozatím nebyla zahájena,“ podotýká krajská mluvčí Magdalena Fraňková.

Strážníkům pomáhají s podnapilými dvě sanitky

Dvě sanitky ústečtí strážníci využijí při převozu opilců či narkomanů.

Dvě vyřazené sanitky od zdravotnické záchranné služby pořídilo Ústí nad Labem pro své strážníky. Zaplatilo za ně 110 tisíc korun a sloužit budou hlavně pro převoz opilců, narkomanů nebo lidí bez domova, kteří by vzhledem ke svému stavu mohli znečistit běžné služební vozy městské policie.

„Sanitky už zdravotníkům nevyhovovaly k profesionálním výjezdům, ale pro jednoduché převozy lidí, kteří se například díky nadměrnému požití alkoholu dostali do stavu, kdy nejsou schopni se o sebe postarat a je nutné je odvézt na záchytku nebo do nemocnice, vyhovují dostatečně,“ uvedl mluvčí ústeckých strážníků Jan Novotný.

Na záchytnou protialkoholní stanici do Teplic dosud vozili strážníci opilé běžnými služebními auty. „Po každém převozu auto až dva dny stálo, protože jsme ho museli vydenzifikovat. To nás pokaždé přišlo na dva a půl tisíce korun,“ doplnil Novotný s tím, že u zakoupených sanitek se doba čištění a dezinfekce zkrátí na maximálně 10 hodin. Pro potřeby strážníků prošly sanitky úpravou, vybaveny jsou pouze lůžkem, třemi sklápěcími sedačkami a základními zdravotnickými prostředky.

Jedna sanitka je k výjezdu připravena u služebny v ulici Na Nivách v městské části Předlice, druhá pak u služebny ve čtvrti Krásné Březno. Na každém stanovišti jsou vyčleněné dvoučlenné hlídky strážníků, kteří mohou kdykoli vyjet k případu. První výjezd se sanitkou už strážníci absolvovali tento týden, ale nebylo to k opilci. 

„Z ústeckého centra Spirála jsme do děčínské nemocnice převáželi matku s dítětem nakaženým covidem,“ přiblížil Novotný. - Miloslava Hálová

Autor: