Pyrotechnik souzený za výbuch v Bílině prohlásil vinu, druhý chce dokazování

  16:00
Okresní soud v Teplicích dnes začal projednávat výbuch muničního skladu, ke kterému došlo na podzim před čtyřmi lety v Bílině. Výbuch ohrozil desítky lidí a řadu firem v části Chudeřice. Podle obžaloby tehdejší ředitel policejní pyrotechnické služby Michal Dlouhý a bývalý vedoucí teplické pyrotechnické expozitury Daniel Petráš při výkonu svých funkcí nedodržovali pravidla při nakládání s nalezenou municí.

Bývalý ředitel policejní pyrotechnické služby Michal Dlouhý (vlevo) a bývalý vedoucí teplické pyrotechnické expozitury Daniel Petráš (vpravo) se u soudu zpovídají z výbuchu muničního skladu v Bílině. | foto: Miloslava Hálová, MF DNES

Jeden uvádí, že dělal v dobré víře, co mohl, přesto munice, kterou měl na starosti, vybuchla. Druhý vinu zcela odmítá.

Obžalovaný Petráš měl jako vedoucí expozitury vytipovat vhodné objekty pro ukládání nalezené nevybuchlé munice. Ze tří vytipovaných objektů doporučil sklad v Bílině, obžalovaný Dlouhý ve funkci ředitele pyrotechnické policejní pyrotechnické služby vydal konečné rozhodnutí, že se bude sklad využívat. Podle obžaloby ale byly výbušniny uloženy na místech, která nebyla ke skladování munice určená.

„Nalezená munice a další obdobné předměty byly ukládány na zem a do regálů mimo železobetonové prefabrikáty (trezory), čímž obžalovaní způsobili, že výbuch dosáhl vyšší intenzity a měl dalekosáhlejší a ničivější následky a došlo ke zvýšení ohrožení života a zdraví osob pohybujících se v okolí skladu,“ bylo popsáno v obžalobě.

„Tak jednali, ačkoliv si nevyžádali a nijak nezohlednili povolení o užívání stavby městským úřadem v Bílině,“ bylo dále napsáno v obžalobě.

K výbuchu muničního skladu v Bílině došlo 15. září 2020.

„Byl jsem na pozici ředitele pyrotechnické služby. Pracoval jsem s informacemi, které jsem získal od vedoucího expozitury. Jednalo se o sklad o výměře 12 metrů čtverečních, ale nikde nebylo uvedeno, že ke skladování munice jsou uloženy pouze železobetonové prefabrikáty,“ uvedl před soudem Michal Dlouhý s tím, že nemá pyrotechnické vzdělání a jeho tehdejší funkce byla manažerská.

Zásadním kritériem pro vybírání vhodných lokalit k ukládání munice bylo podle něho ekonomické hledisko, kdy muselo jít vždy o cenu. Z nabídek se vybírala ta nejméně ekonomicky náročná varianta.

„Chci udělat prohlášení o uznání viny. Jako ředitel jsem odpovídal za celý svěřený úsek. Co se stalo, mě velice mrzí. Žil jsem v dobré víře, že máme všechno v pořádku,“ vysvětloval u soudu.

Podle státního zástupce Martina Krumpocha k přijetí prohlášení viny zatím nedošlo. „Pan obžalovaný to avizoval, ale soud to zatím nepřijal. Probíhá dokazování, je tedy předčasné cokoli předjímat,“ sdělil státní zástupce.

Druhý obžalovaný Daniel Petráš, bývalý vedoucí bezpečnostní ochrany areálu, prostřednictvím svého obhájce uvedl, že skutečnosti v obžalobě považuje za sporné a požaduje dokazování.

Oba obžalovaní muži už u policie nepracují. Státní zástupce Martin Krumpoch navrhl v případě uznání viny trest odnětí svobody na jeden rok s podmíněným odkladem na 18 měsíců.

Muniční sklad v Bílině vybuchl 15. září 2020. Nikomu se tehdy nic nestalo. Sklad explodoval v místní části Chudeřice. Exploze rozmetala několik drobnějších trosek do okolí. Svědci tehdy popsali, že zazněly nejméně tři silné výbuchy a několik dalších.

Kvůli explozi byla uzavřena silnice I/13. Evakuováni museli být lidé v okruhu 500 metrů. Vedení města Bíliny tehdy uvedlo, že o existenci muničního skladu na svém území nevědělo.

Soud bude pokračovat v květnu výslechem soudního znalce.