iDNES.cz

V Teplicích začíná Lázeňská. Na festivalu vystoupí Bílá, Ledecký nebo Lenny

  7:04
Začíná největší kulturní festival na severu Čech. Po tři dny budou Teplice slavit zahájení 869. lázeňské sezony. Město přivítá desítky umělců. Dorazí třeba Janek Ledecký, Lucie Bílá nebo Lenny. Chybět nebudou ani divadelní představení pro děti nebo kostýmovaný průvod. Akce si vyžádá i uzavírky.

Zpěvačka Lenny | foto: Benedikt Renč

„Návštěvníkům bych doporučil, aby si vyhradili celý víkend, prošli si celé naše krásné lázeňské město a užili si jeho skvělou atmosféru,“ zve primátor Teplic Jiří Štábl (ANO).

Výběr z programu

Pátek 26. května

Scéna za domem kultury:
16:00 Fate Magazine
18:00 Guns N’ Roses Tribute
20:00 Samson a jeho parta
Letní kino u zámku:
17:00 Míchačky betonu a Joe Karafiát
19:00 Wan Men Sonk
21:00 Toxic People
22:30 Noc v Edenu (záznam koncertu skupiny Kabát)

Šanovský park:
16:00 Big band konzervatoře
17:30 Otto Hejnic & Friends
20:00 Ježkovy stopy

Sobota 27. května

Scéna na Ptačích schodech:
21:00 Janek Ledecký

Scéna za domem kultury:
15:30 Elis Mraz
19:15 Martin Maxa
21:15 Lenny

Scéna za Zahradním Domem:
17:00 Laco Deczi & Celula NY

Zámecké náměstí:
11:00 Kostýmovaný průvod ze Zámeckého náměstí ke Kolostůjově kašně a svěcení pramenů

Neděle 28. května

Scéna na Ptačích schodech:
14:00 Motorband
16:00 Portless
18:00 Kamil Střihavka & Leaders!
20:00 Lucie Bílá a Arakain

Scéna za domem kultury:
17:00 Fleret
19:00 Nirvana Tribute band

Letní kino u zámku:
9:30 Brouk Pytlík (DVD Litvínov)
11:00 Co se nese v lese (Divadlo na klice)
14:00 – 17:00 Vodník Pěnkava připlouvá do Teplic (Pohádkové odpoledne pro děti)

Kompletní program je k dispozici na webu dkteplice.cz.

Od dnešního rána se na náměstí Svobody a několika dalších místech ve městě rozjedou kolotoče. Odpoledne muzikanti rozezní čtyři pódia, kde si návštěvníci budou moci vybrat mezi taneční, rockovou, folkovou, jazzovou či žesťovou hudbou. Na Ptačích schodech nebudou chybět ani Slavnosti plzeňského piva.

„Pro zahájení lázeňské sezony se kolegové z Domu kultury Teplice snaží vybrat hudebníky nejrůznějších hudebních žánrů, aby si na své přišli všichni návštěvníci. Snažíme se, aby skladba interpretů byla co nejširší, od místních až po velmi známé hudebníky, jakými jsou Lenny, kapela Botox, Lucie Bílá nebo Kamil Střihavka a další,“ popisuje Štábl.

V sobotu v jedenáct hodin začne kostýmovaný průvod ze Zámeckého náměstí ke Kolostůjově kašně a svěcení pramenů. Odpoledne opět hudebníci na několika pódiích roztančí své publikum.

Návštěvníci se mohou těšit na Martina Maxu, Lenny, Botox, Soul Sprayers, Točílas nebo Tribubu. S cikánskou cimbálovou kapelou Gipsy way zahraje známý houslista Pavel Šporcl a americký jazzový trumpetista, hudební skladatel a malíř slovenského původu Laco Déczi předvede své umění s kapelou Celula New York.

Dětští návštěvníci mohou na divadelní pohádky, různé atrakce a happening v letním kině nebo v Šanovském parku. Náročný sobotní program vyvrcholí ve 22.22 hodin slavnostním ohňostrojem.

Třetí den slavností zahájí nedělní bohoslužby v kostele sv. Jana Křtitele a v pravoslavném chrámu Povýšení svatého kříže. Následovat budou divadelní představení pro děti a pouťové atrakce.

Od nedělního poledne se opět z pódií rozezní hudba, která bude znít až do večerních hodin. Pozvání na zahájení lázeňské sezony přijala Lucie Bílá, která zazpívá s rockovou kapelou Arakain. Vystoupí také Kamil Střihavka, skupina Fleret nebo Nirvana tribute band.

Scéna za Zahradním domem bude celé odpoledne a večer patřit pravidelnému multižánrovému hudebnímu minifestivalu Malá Paříž. Na Zámeckém náměstí bude dobové tržiště se stánkovým prodejem a řemesly, rytířský tábor, pouliční divadlo a soutěže pro děti. O zajímavou atmosféru se postará dobová hudba v podání souboru Musica Canora.

„Na zahájení lázeňské sezony tradičně přijedou desítky tisíc návštěvníků. Přesný počet neznáme, nicméně město je po dobu zahájení Lázeňské plné. Po letech, kdy jsme museli tuto akci i kvůli celosvětové pandemii přeorganizovat, doufám, že letos bude návštěvníků více,“ uvažuje Štábl.

Podle primátora je letošní program velmi obsáhlý. „Budu se snažit zažít od všeho alespoň trochu. V rámci hudební produkce vystoupí moji oblíbenci Wan Men Sonk nebo Lenny. Osobně se hodně těším na to, že se potkám se známými, s obyvateli města a určitě si popovídáme, užijeme si dobrou hudbu a k tomu si dáme něco dobrého k pití. A samozřejmě na průvod ze Zámeckého náměstí ke Kolostůjově kašně, kde probíhá žehnání pramenů,“ doplňuje Štábl.

Návštěvníci během celého víkendu musí počítat také s uzavřením některých komunikací. Úplné uzavírky provozu se budou týkat ulic Dubská, Kapelní, Dlouhá, Krupská, Papírová, U zámku, U Bílinské brány a Rooseveltova, Mírového náměstí a náměstí Svobody a parkoviště Dubská.

30. června 2022

zpět na článek