Soud zrušil podmínku za výhrůžky muslimům, žena vyvázla s pokutou

  14:28
Peněžitý trest ve výši pět tisíc korun uložil teplický okresní soud ženě, která podle obžaloby před dvěma lety v tamním Šanovském parku vyhrožovala muži kvůli jeho muslimskému vyznání. Soud se věcí zabýval už podruhé. Původně rozhodl bez hlavního líčení takzvaným trestním příkazem a ženě vyměřil kromě pokuty i podmíněný trest.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Soud uznal obžalovanou vinnou ve smyslu podané obžaloby, rozhodnutí opřel zejména o výpovědi poškozených,“ sdělil portálu iDNES.cz teplický soudce Milan Ferenc.

Incident se odehrál 28. července 2018 na akci organizované teplickým Blokem proti islamizaci. Žena se tehdy podle obžaloby zeptala kolemjdoucího muže, zda je muslim.

„Když jí odpověděl, že se narodil jako muslim, tak mu odpověděla, že jsou muslimové a muslimové, a ty je třeba zabít. Že není rodilý Čech a nemá tady co dělat, což pronesla kvůli evidentní příslušnosti poškozeného k arabskému etniku a kvůli tomu, že věděla, že je muslimského vyznání,“ stojí v obžalobě.

Teplický soud v případu nejprve rozhodl takzvaným trestním příkazem, tedy bez hlavního líčení. Za násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci ženě vyměřil osmiměsíční trest odnětí svobody s podmínečným odkladem na zkušební dobu dvou let, dále uložil peněžitý trest ve výši 15 tisíc korun.

Žena však proti tomu podala odpor a věc se tak musela projednávat v hlavním líčení.

Nový trest je tedy mírnější. „V otázce druhu a výměry trestu soud výrazným způsobem zohlednil dosavadní trestní a občanskou bezúhonnost obžalované a časový odstup od spáchání trestné činnosti do projednání věci soudem,“ podotkl soudce Ferenc.

„Přitěžující okolnosti na straně obžalované nebyly shledány. Soud dospěl k závěru, že postačí uložení peněžitého trestu ve výměře pět tisíc korun, neboť stupeň společenské škodlivosti jejího jednání nebyl z pohledu soudu vysoký,“ dodal.

Rozsudek zatím není pravomocný, státní zástupce i obžalovaná si ponechali lhůtu pro případné podání odvolání.

Ty vo.., muslimka

V Šanovském parku se 28. července 2018 odehrál ještě jeden incident. Jeho hlavním aktérem byl muž, kterého státní zástupce obžaloval za to, že vyhrožoval páru cizinců.

Podle obžaloby nejprve na adresu Libanonky, jež měla na hlavě typický arabský šátek, řekl: „Ty vo.., muslimka.“ „Když se žena následně zeptala, zda má nějaký problém, odpověděl, že má velký problém, že musí muslimy zabít a nazval ji černou krávou,“ popsal žalobce.

O zhruba čtyřicet minut později pak muž podle spisu vytáhl plynovou pistoli a namířil ji ze vzdálenosti dvou metrů na manžela ženy, kterou předtím urážel. Ten je palestinské národnosti.

„Začal se k němu přibližovat a během toho na něj pokřikoval: zmr.., muslimové, já vás zabiju. Načež plynovou pistoli namířil rovněž na poškozenou,“ uvedl dále státní zástupce.

Tímto případem se však soud dnes již nezabýval. Už v minulosti vydal trestní příkaz, kterým obžalovanému uložil rok vězení s podmínečným odkladem na zkušební dobu tří let a pokutu dvacet tisíc korun. Tento verdikt je pravomocný.