Unikátní novogotický templ v Krásném Dvoře zavřeli, po opravě do něj zatéká

Do novogotického templu v zámecké zahradě v Krásném Dvoře na Lounsku se v letošní turistické sezoně lidé už nejspíš nepodívají. Tři roky od kompletní opravy se totiž objevily vady, které nedovolují objekt navštívit.

Znalec při prohlídce vnitřních prostor nalezl několik míst, na kterých se projevilo zatékání do konstrukce.

„Prohlídkou dřevěné konstrukce byly rovněž zjištěny trhliny v povrchovém nátěru u dvou pilířů,“ uvedl Tomáš Pospíšil, mluvčí Národního památkového ústavu, který zámek v Krásném Dvoře spravuje.

Proto památkáři na základě odborných posudků rozhodli o uzavření stavby pro veřejnost a o prověření celé dřevěné konstrukce objektu.

„Na základě výsledků šetření přijmou následná opatření k nápravě. Ta mohou zahrnovat i požadavek na odstranění vad ze strany zhotovitele stavby v záruční lhůtě,“ dodal Pospíšil s tím, že v tuto chvíli není úplně jasné, kdy se památka otevře.

Novogotický templ z konce 18. století je nejkrásnější stavbou v rozlehlém zámeckém parku. Roky chátral, jeho rozsáhlá oprava začala v roce 2014 a skončila o tři roky později. Práce přišly na 20 milionů korun.

Krásnodvorský templ

Novogotický templ v zámeckém parku v Krásném Dvoře je první novogotickou stavbou a také první romantickou vyhlídkovou věží v České republice. (Foto z roku 2017, po rekonstrukci)

  • Novogotický templ v nejvyšším bodě zámeckého parku v Krásném Dvoře je v řadě ohledů unikátní, což vyjadřuje i nejvyšší státní stupeň jeho památkové ochrany.
  • Je to výjimečná stavba zahradní architektury, kterou v roce 1792 navrhoval sám majitel krásnodvorského panství Jan Rudolf Černín.
  • Má ale též dvě zajímavá prvenství - je první novogotickou stavbou a také první romantickou vyhlídkovou věží v České republice.