iDNES.cz

Exprimátor zachraňuje synagogu. Chce, aby po opravě sloužila kultuře

  9:22
Vlastník synagogy v Žatci Daniel Černý získal peníze na její obnovu. Až bude s rekonstrukcí za několik desítek milionů hotov, chystá v památné budově kulturní centrum a židovské muzeum.

„Oprava se týká samotné synagogy i sousedního rabinátu. Projekt zahrnuje rekonstrukci střech, fasády a obnovu vnitřních prostor,“ uvedl majitel synagogy Daniel Černý, který pochází z Chomutova, kde působil jako primátor města.

Fotogalerie

Muzeum, které tu chce vybudovat, se bude z půlky věnovat modernímu umění a z půlky tématu Židé na Žatecku a pomoci tehdejšího Československa vznikajícímu státu Izrael – leteckému mostu Žatec–Ekron. 

„Expozice bude multimediální s promítáním a videomappingem. V rabinátu bude navíc ukázka, jak vypadal byt rabína, a v synagoze sál pro pořádání různých kulturních akcí,“ přiblížil Černý.  

„Nejdříve nás čekají měsíce náročné práce, příprava prováděcí a zadávací dokumentace a vysoutěžení stavební firmy. Samotná rekonstrukce by měla začít nejpozději příští rok a i s vybudováním expozice potrvá několik let,“ vysvětluje vlastník objektu.

„Zvenčí chci budově vrátit původní historický ráz podle dochovaných dobových záznamů včetně vitrážových oken. Interiér se do původního stavu vrátí částečně, aby využití synagogy bylo univerzálnější,“ doplnil Černý s tím, že veškeré stavební kroky konzultuje s památkáři.

Synagoga v Žatci

  • postavená byla v letech 1871 až 1872
  • interiér je tvořen prostorným zaklenutým sálem s vysokou východní apsidou, ze tří stran obklopený galerií na sloupech
  • památku vypálili nacisté v roce 1938 při Křišťálové noci
  • v 90. letech se stalo vlastníkem město Žatec, které investovalo do částečné rekonstrukce – především statického zajištění, opravy krovů a fasády
  • v roce 2005 synagogu i sousední rabinát město prodalo soukromé firmě
  • od roku 2012 je vlastníkem Daniel Černý

Dotace bude majiteli proplacena až po dokončení oprav, stavbu proto bude financovat částečně z vlastních zdrojů a s dalšími partnery. „Mělo by se povést projekt rozdělit do etap, které budou průběžně propláceny,“ podotkl.

Dotace je jen začátek

„Přidělením dotace jsme na počátku. Doteď to vlastně byla zábava, nyní začíná mnohaletá tvrdá práce. Věřím, že se podaří získat jak velké partnery projektu, tak drobné přispěvatele, kteří budou hrdí na to, že mohli pomoci při záchraně synagogy, která je významnou kulturní památkou,“ poznamenal Černý.

Žatecká synagoga má za sebou v posledních desítkách let ponurou historii. V roce 1938, během protižidovského pogromu zvaného Křišťálová noc, byla vypálena. Za války fungovala jako vojenská nemocnice, po roce 1949 jako sklad a později jako tržnice. Po plzeňské synagoze je druhou největší u nás.

Černý památku koupil v dražbě v roce 2012 za 3,6 milionu korun. „Bral jsem to jako obrovskou výzvu zachránit unikátní památku. Po otevření dveří jsem vstoupil do velkého prostoru, kde byla dvaceticentimetrová vrstva holubího trusu,“ vybavuje se.

„I interiéry rabínského domu byly značně zdevastované, nic původního tu nezůstalo. Sklepení bylo zasypáno všelijakým odpadem. S přáteli jsme se pustili do vyklízení a základních oprav, abychom zastavili další chátrání. Šlo především o opravu krovů a střechy,“ vzpomenul podnikatel a chomutovský zastupitel.

Od té doby se tam uskutečnilo několik koncertů a výstav. „Akce, které zde pořádáme, navštěvují i místní a během turistické sezony je synagoga otevřena 6 dní v týdnu. Mimo sezonu je možné se domluvit na prohlídce v žateckém infocentru, kde mají k dispozici klíče. Využívá ji i řada místních spolků,“ přiblížil Černý.

zpět na článek