Lípy se kácet nebudou, řeklo město. Opravu vodovodu to zřejmě zdrží o roky

  6:38
Radnice v Lounech nepovolila kácení několik desítek let starých lip v Jeronýmově ulici, které měly ustoupit rekonstrukci kanalizace a vodovodu. Opravu zastaralého a poruchového potrubí z 30. let minulého století plánuje Severočeská vodárenská společnost (SVS).

Radnice v Lounech nepovolila vodohospodářům kácení několik desítek let starých lip v Jeronýmově ulici. | foto: Miroslava Strnadová, MF DNES

„Budeme tlačit na SVS, aby připravila a vyprojektovala alternativní řešení bez kácení. Stromy jsou hodnotnější než trubky pod nimi,“ uvedl starosta Loun Pavel Janda (Pro lepší Louny).

Kvůli zamítavému postoji radnice ke kácení 29 lip dojde zřejmě k odkladu opravy o několik let.

„Podle informací SVS na ni dojde řada v investičním plánu za 5 až 7 let. Věřím, že stejně jako jsme nedali souhlas k pokácení letos, nedá ho město ani v budoucnu a SVS bude muset přijít s jiným řešením, které je podle ní technicky možné, i když nákladnější,“ dodal Janda.

Odklad potvrdil i mluvčí SVS Mario Böhme. „Původně bylo v plánu opravu udělat v roce 2025, ovšem vzhledem k zápornému stanovisku města ke kácení stromů momentálně hledáme jiné řešení našeho záměru,“ sdělil Böhme.

Radnice počítá s tím, že dražší variantu, jež zachová stromořadí, z části zaplatí ze svého rozpočtu.

„Město jako iniciátor změny bude muset nést část nákladů. Bude to třeba projednat v městské radě a s penězi počítat v rozpočtu,“ nastínil starosta.

Město s tím už má zkušenost. Loni totiž radnice nedala souhlas s kácením dvou javorů a jedné lípy v ulici Osvoboditelů. Domluvilo se s SVS, že kanalizační potrubí povede jinudy, a stromy tak zůstaly, což bylo ale dražší. Náklady 400 tisíc korun zaplatily právě Louny.