Ústecký Střekov zasypal žlutý prach, výrobce olejů měl problémy s filtry

  14:52
Čtvrť Střekov v Ústí nad Labem v posledních dnech opakovaně zasypal žlutý prach. Souvislou žlutou vrstvou byl pokrytý mimo jiné i Mariánský most. Jedna z firem v areálu bývalé Setuzy totiž měla potíže s filtrací.

„Neví někdo nějakou spojitost toho žlutého prachu, co tu na Kamenném vrchu poslední dny padá? Myslel jsem si, že je to písek ze Sahary, ale nikde jinde v Ústí ten prach není,“ zjišťoval informace na sociálních sítích Tomáš Fengl.

Žlutý prach stírá ze svého auta už od Vánoc. „Poprvé to bylo asi den nebo dva před Štědrým dnem, jak roztál sníh a pršelo. Od té doby každý den nový poprašek,“ popsal Tomáš Fengl.

„Truhlářova ulice také, všimli jsme si toho 28. prosince,“ přidala se Pavla Sklenářová.

Poprašek zaznamenal i exstarosta Střekova a v současné době zastupitel Petr Vinš. „Z Mariánského mostu je vidět do areálu firmy Viterra, střechy tam byly celé žluté,“ popsal Vinš.

Událost nahlásil na městskou policii, která se do firmy vydala. „Pracovníci strážníkům potvrdili, že mají problém s ucpanými filtry. Prý to není nebezpečné,“ komentoval kontrolu mluvčí strážníků Jan Novotný.

Do továrny vyrazila inspekce

Věc už řeší i Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP), která potvrdila, že prach pochází ze zpracovávané řepky ve společnosti Viterra Czech, která sídlí v areálu bývalé Setuzy na Střekově.

„Po oznámení od obyvatel dne 1. ledna jsme hned 2. ledna v provozu společnosti provedli kontrolu. Při té bylo zjištěno, že firma měla problémy s filtrací, rozbil se jim odlučovač. Okamžitě po tomto zjištění prý výrobu zastavili,“ vysvětlil Pavel Grund, ředitel oblastního inspektorátu ČIŽP v Ústí nad Labem.

„2. ledna byla kompletně odstavena výroba provozu lisovny z důvodů ucpání cyklonového separátoru, který je součástí systému odlučování prachu. Toto způsobilo zvýšení koncentrace prachových částic krmné suroviny, které nepředstavují jakékoli ohrožení zdraví,“ uvedl ředitel společnosti Viterra Czech Jakub Reil s tím, že probíhá čištění částí filtračního zařízení. Dokončeno mělo být včera. 

„Poskytujeme plnou součinnost všem dotčeným orgánům státní správy a nadále spolupracujeme s relevantními institucemi a kontinuálně hledáme nové cesty a technologie pro zlepšování životního prostředí,“ dodal Reil.