Demolice Schichtovy budovy začala. Ostudné, zlobí se lidé a sepsali petici

  6:54
Demolice nejstarší části bývalé správní budovy Schichtových závodů v Ústí nad Labem z roku 1908 už začala a vyvolala na sociálních sítích vlnu nevole. Mizí část areálu, který byl před 2. světovou válkou největším drogisticko-potravinářským podnikem v Evropě. Vznikla i petice, kterou autorka předala magistrátu.

Minulý pátek už byla budova kompletně bez oken, v sobotu majitel objektu, firma STZ Development, začala s demolicí horních pater a dál pokračuje. Po zboření zde vznikne parkoviště.

„Je ostudné, že v tomto městě je legální bourat historickou budovu celonárodního významu,“ píší lidé například ve facebookové skupině Setuza & Schichtovka. Záchrana historické správní budovy ve Střekově.

Právě v této skupině vznikla petice, která má v současnosti 569 podpisů. Její iniciátorka Dagmar Maňásková ji už odevzdala ústeckému magistrátu.

Lidé v ní upozorňují, že budova má historickou hodnotu a že ve městě již byla řada budov zničena za 2. světové války a desítky dalších komunistickým režimem.

„Žádáme zastupitele města Ústí nad Labem, aby ve věci zachování bývalé správní Schichtovy budovy udělali maximum a nedopustili nenávratné zničení dalšího historického objetu,“ řekla Maňásková k petici, která byla zaslána i Ústeckému kraji.

Kraj se o tuto situaci zajímá a hledá varianty financování, k čemuž petenti zmiňují možnost výhodné dotace na revitalizaci brownfieldů. „Nejpodstatnější bude najít využití budovy. Zatím neříkáme, že správní budovu zachraňujeme, to v žádném případě, ale zajímáme se o tuto situaci v rámci koalice,“ řekl náměstek hejtmana Jiří Řehák (Spojenci pro kraj).

Stát možná začne chránit Schichtovy závody v Ústí, část ale zřejmě čeká demolice

V současnosti už boření malé části Schichtova areálu nikdo nezabrání. Stavební úřad v Ústí nad Labem totiž vyhověl loni v listopadu žádosti STZ Development o demolici.

Podle senátora a ústeckého opozičního zastupitele z hnutí PRO! Ústí Martina Krska bohužel magistrát nereagoval na žádost o demoliční výměr. Město mělo využít svého práva stát se účastníkem stavebního řízení. To se nestalo a o situaci 17. února mimořádné zastupitelstvo svolané opozicí nejednalo.

Město bude jednat v pondělí

V tuto chvíli je naděje, že podstatná část areálu, který byl evropskou centrálou dodnes existujícího koncernu Unilever, bude zachována. Ministerstvo kultury zahájilo správní řízení o jejím prohlášení za kulturní památku.

„Zahájení správního řízení znamená, že až do jeho ukončení je třeba budovu chránit před poškozením či zničením,“ řekla Eva Trejbalová, vedoucí oddělení ochrany kulturních památek ministerstva kultury.

Záchranu Schichtova impéria bude na druhý pokus v pondělí projednávat vedení města. „Opět vyzvu vedení města, stejně jako na mimořádném zastupitelstvu 17. února, kde vedení města projednání kauzy zablokovalo, aby vyjádřilo nesouhlas s demolicí. Vybídnu vedení města, aby vstoupilo v jednání s majitelem a hledalo řešení včetně možnosti odkoupení dosud stojící velké části Schichtovy továrny do majetku města,“ řekl Krsek.