iDNES.cz

Bobr u Labe zaútočil na několik psů. Mějte je na vodítku, vyzývají ochránci

  14:42
U řeky Labe v ústecké části Střekov došlo v poslední době k několika případům, kdy bobr zaútočil na volně se pohybujícího psa. Zvláště chráněný živočich se v lokalitě vyskytuje dlouhodobě. Ochránci proto na místo instalovali informační tabuli, aby lidé brali riziko v potaz. Víc udělat nemohou.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Wikimedia Commons

„Upozorňujeme na zvýšený výskyt bobra evropského na březích Labe. Bohužel v posledních dnech došlo ze strany tohoto chráněného druhu k několika napadením volně puštěných psů a ohrožení jejich zdraví,“ upozorňuje střekovská radnice na svých webových stránkách.

Snímky jednoho ze psů, na kterého bobr zaútočil, zveřejnila na svém facebookovém profilu místní veterinární ordinace. „Chtěli bychom upozornit, že na Střekovském nábřeží, a to i v okolí naší ordinace, se ve vodě a na březích pohybuje bobr, který se nezdráhá napadnout psy. Prosíme vás o obezřetnost při pohybu a venčení v této oblasti,“ připojila k tomu varování.

„Bobr se u Střekova vyskytuje pravidelně. Je to volně žijící živočich, který tam má své stálé teritorium a vyvádí zde pravidelně mláďata. Při setkání se psem ve vodě se může cítit ohrožen a psa může potom napadnout,“ řekl k tomu Tomáš Růžička z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK).

Její zástupci nyní do lokality umístili informační tabuli, na níž o výskytu bobra informují a zároveň upozorňují, aby lidé měli své psy pod kontrolou a nenechávali je volně pohybovat podél vody a ve vodě.

Informační tabule, kterou pod Střekov umístili zástupci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

„Ostatně povinnost mít psa na vodítku kromě vymezených zón upravuje i vyhláška města Ústí nad Labem. Na nábřeží u Střekova vymezené území pro volný pohyb psů není,“ podotkl k tomu Růžička.

Dodal, že další kroky podniknout nelze. „Vzhledem k výskytu bobra se jedná o území s výskytem zvláště chráněného živočicha a ze zákona je zakázáno zasahovat do jeho biotopu nebo zasahovat do jeho přirozeného vývoje.“

Autor:
zpět na článek