Hrob „českého Floyda“ dostal umělecký náhrobek, valoun z prvohorní řeky

  17:56
Umělecký náhrobek na místě posledního odpočinku Roma Stanislava Tomáše, který zemřel po policejním zákroku v červnu 2021, dnes odpoledne odhalili jeho přátelé a příbuzní na teplickém hřbitově. Náhrobek má podobu kulatého kamene, na kterém je velký nápis Paťiv (česky úcta), a vytvořil jej sochař Jakub Berdych Karpelis.

„Odhalení tohoto náhrobku pro mne znamená velice mnoho, já sama bych na to nikdy neměla. Jsem vděčná všem, kteří mi s tím pomohli, a hlavně panu faráři. Já jsem si s tím vůbec nevěděla rady. Jsem moc ráda, že to tu Stanislav má takhle hezký,“ řekla po slavnostním odhalení Simona Tomášová, sestra zemřelého Stanislava Tomáše.

Odhalení uměleckého náhrobku vedl evangelický farář pro menšiny Mikuláš Vymětal, který už na dopolední tiskové konferenci zdůraznil, že „každý člověk, i ten poslední, si zaslouží lidskou důstojnost a důstojné zacházení“.

Vymětal u hrobu přečetl několik biblických úryvků a poté požádal romského farář René Ferka, aby se jako příbuzný zemřelého pomodlil. Ferko, který je synem sestřenice Stanislava Tomáše také vyjádřil své pocity při pohledu na nový náhrobek. „Každý, kdo se na něj podívá, na to může mít svůj vlastní pohled. Ve mně to vzbuzuje úctu k člověku, protože každý člověk, ať je, jaký je, si zaslouží úctu a uctivý pohřeb,“ řekl Ferko.

Vyšetřování smrti Roma z Teplic je uzavřené, aktivisté chtějí spravedlnost

Vděčnost za vybudování náhrobku neskrývala ani sestřenice zemřelého Stanislava Tomáše Dana Ferková. „Mám velkou radost, že se ještě najdou dobří lidé, kteří vědí, jak Stanislava zabili,“ poznamenala Ferková.

Nevšední náhrobek navrhl, nechal zhotovit a zaplatil sochař Jakub Berdych Karpelis. Své pohnutky shrnul do věty: „Jsou situace, kdy je nutné se k něčemu vyjádřit.“

Souvislosti případu zemřelého Roma umělec při tvorbě objevoval postupně. „Veškeré kontexty jsem neznal, ale přišlo mi důležité nějakým způsobem se k tomu vyjádřit, protože nějaké nejasnosti v případu mi přijdou prostě a jednoduše nespravedlivé nebo nesprávné,“ podotkl sochař.

Karpelis na náhrobek použil valoun ze zkamenělé prvohorní řeky. „Kámen váží asi 350 kilogramů,“ doplnil donátor s tím, že tíha kamene má symbolizovat to, do jaké míry si lidé váží soucitu.

Za smrt mohly drogy, ne zákrok

Šestačtyřicetiletý Stanislav Tomáš zemřel v Teplicích 19. června loňského roku krátce po zpacifikování policisty. Soudní pitva však prokázala, že příčinnou smrti byly následky užití drog.

Policisté byli na základě telefonického oznámení vysláni do ulice Dubská, kde se podle hlášení vzájemně napadali dva muži pod vlivem drog a poškozovali zaparkovaná auta.

Hlídka muže zastihla v ulici U Hřiště a pokusila se ho zadržet. Z videa, jež nahráli svědci zásahu, je patrné, že se muž bránil a byl agresivní. Při zákroku několik policistů poškrábal a jednoho dokonce pokousal. Policisté proto použili donucovací prostředky a muže znehybnili. Jeden mu držel nohy a další mu několik minut klečel na zátylku. Přitom ho nabádali, aby se uklidnil.

Muž poté zemřel v přivolané sanitce.

"Floyd z Teplic" umřel kvůli pervitinu, ne vinou policie, uzavřela zpráva

Policejní zákrok byl přirovnáván k případu George Floyda, který zemřel v USA poté, co mu policista dlouhé minuty klečel na krku.

Podle znaleckého posudku, respektive závěrečné pitevní zprávy, kterou krajské policejní ředitelství obdrželo ze soudního lékařství ústecké Masarykovy nemocnice, vyplývá, že mezi zákrokem policistů a Tomášovým úmrtím neexistuje žádná souvislost.

Se závěry však nesouhlasí romská komunita. Mnozí lidé si myslí, že policisté mají na smrti muže podíl a že jejich zákrok byl nepřiměřený. V reakci na zákrok policie se konalo i několik demonstrací.

Organizace jako Evropské centrum pro práva Romů (ERRC), Fórum pro lidská práva (FORUM) nebo Amnesty International Czech Republic označují rozhodnutí ukončení vyšetřování za chybu justice.

Co předcházelo zákroku policie na muže v Teplicích? (21. června 2021)

21. června 2021

Autor: