„Pokud se týká zadostiučinění za nemajetkovou újmu, podle našeho názoru soud prvního stupně správně přihlédl k námitce promlčení vznesené žalovanou (ministerstvem spravedlnosti, které v řízení zastupoval právník Úřadu pro zastupování ve věcech majetkových - pozn. red.). Proto byl v tomto bodě rozsudek jako věcně správný potvrzen. To se týká omluvy a částky 5 568 750 korun se zákonným úrokem z prodlení,“ řekl ve středu předseda odvolacího senátu Michael Nippert.
Redakce iDNES.cz má prvoinstanční rozsudek k dispozici. Hořejší podle tohoto dokumentu zdůvodňovala svůj požadavek na odškodnění tím, že byla trestním stíháním dotčena její čest, osobní jméno, důstojnost i společenská pověst. Celoživotně si prý velice zakládala na morálním kreditu svém i své rodiny.
Z činnosti policie, státního zastupitelství i soudu ve své kauze byla údajně zoufalá. Musela vyhledat odbornou pomoc a dlouhodobě navštěvuje psychologa. Přišla o dceru, která s ní přerušila kontakt, a v mezidobí jí zemřel manžel. Na vše tak zůstala sama.
30. srpna 2018 |
Podle názoru Obvodního soudu pro Prahu 2 a nyní i nadřízeného Městského soudu v Praze však podala žalobu ohledně omluvy a částky 5,5 milionu až po uplynutí zákonné půlroční lhůty. Zpozdit se měla o šest dní.
„Pokud případná neznalost přísného běhu promlčecích lhůt obecně nikoho neomlouvá, tím méně může omluvit osoby, které mají právnické vzdělání,“ reagoval soudce Ivo Krýsa z Prahy 2 v rozsudku na skutečnost, že Hořejší je dlouholetou soudkyní a v řízení byla navíc zastoupena advokátkou.
V případě vynaložených nákladů na obhajobu, které promlčené nejsou, přiznal obvodní soud ženě letos v dubnu 430 tisíc korun, tedy asi polovinu toho, co žádala.
Podle středečního rozhodnutí odvolacího senátu má dostat soudkyně od ministerstva spravedlnosti částku 392 tisíc korun. Ohledně některých požadovaných částek dnes soud rozsudek zrušil a věc vrátil nižší instanci s nařízením, aby je přezkoumala.
„Je nepřehledné, co je předmětem obhajného. Soud by měl vysvětlit, proč na základě jednoho čestného prohlášení některé úkony přiznává a má je za prokázané, a některé ne,“ zdůvodnil Nippert.
Nejasný je i desetiprocentní úrok z prodlení, který obvodní soud Hořejší přiznal. Podle odvolacího soudu neodpovídá zákonu. „Nevíme, na základě čeho by jeho výše měla být deset procent,“ dodal předseda senátu.
Soudkyně Hořejší ani její advokátka se vyhlášení středečního rozsudku nezúčastnily. Právní zástupce protistrany nechtěl verdikt komentovat.
Jen facka, rozhodly soudy
Policie začala soudkyni stíhat v lednu 2014. „V období nejméně od zimy 2008 do března 2012 ve společném obydlí z obavy, že se poškozená (již plnoletá Eliška Hořejší - pozn. red.) osamostatní, ji opakovaně a to několikrát týdně verbálně napadala a nazývala ji spratkem, děvkou, ponižovala ji, zakazovala jí vztahy s muži a omezovala ji ve styku s nimi uzamykáním v domě, nočním buzením s vyvoláváním hádek, schováváním klíčů od vozidla a výhrůžkami, že jí usmrtí psy,“ uváděla obžaloba.
Soudy však později dospěly k závěru, že se týrání mladé ženy neprokázalo, a soudkyni osvobodily.
Podat na mámu trestní oznámení byla jediná možnost, tvrdila dcera:
17. února 2016 |
Hořejší byla stíhaná také kvůli incidentu z 2. srpna 2013. Šestadvacetiletá Eliška tehdy přijela za rodiči na návštěvu a s autoritativní matkou se pohádala.
Ta ji pak podle obžaloby „na zahradě rodinného domku chytla za rozpuštěné vlasy a několikrát jí udeřila obličejovou části hlavy o zeď domu a křičela na ni: ´ty spratku zas*anej, já tě zabiju, já už jsem ti tu držku měla roztřískat dávno´. Dále ji mlátila rukou do oblasti celého těla a hlavy“. Dcera také tvrdila, že ji matka ještě zatáhla do koupelny, kde ji dál bila.
Soudkyně popisovala incident odlišně. S Eliškou se prý pohádala uvnitř domu, dcera jí pak řekla „svině“, na což údajně reagovala tak, že jí dala facku. Byla to prý jediná facka, kterou od ní dcera v životě dostala.
Podle obhájkyně si Eliška všechno vymyslela, aby matku zničila. „Nedokážu pochopit, kde se v ní vzala ta nenávist, když ji rodiče nosili na rukách. Vůbec si toho nevážila,“ prohlásila advokátka.
„Máme za prokázané, že předmětný den došlo ke slovní rozepři mezi obžalovanou a poškozenou. Obžalovaná dala poškozené facku, nějakým způsobem ji chytla, snažila se ji zatáhnout do domu a při tom došlo k jednomu úderu o zeď. Následně poškozená utekla ven před dům, kde ji vidělo několik svědků,“ uvedla v únoru 2019 předsedkyně senátu Renáta Moudrá.
Soud dívce neuvěřil, že ji matka poté napadla ještě v koupelně. „Je pravdou, že byly nějaké další modřiny na poškozené shledány, soudu se nicméně nepodařilo dojít k jednoznačnému závěru, kde k nim přišla,“ dodala Moudrá.
„Úmyslem obžalované nebylo způsobit své dceři ublížení na zdraví. K určitému hrubému jednání došlo, mohlo by se jednat o přestupek,“ uzavřel tehdy soud a Ivettu Hořejší obžaloby zprostil.
27. února 2019 |