iDNES.cz

Soudkyni viněnou z řízení v opilosti budou místo v Ústí řešit v Praze

  12:34
Odvolání soudkyně Markéty Lehké, nepravomocně odsouzené za řízení pod vlivem alkoholu, projedná Městský soud v Praze. Rozhodl o tom pražský vrchní soud na základě podnětu od ústeckého krajského soudu, kde kauzu řešit nechtěli. Byla tam totiž místopředsedkyní, než ji ministryně dočasně zbavila funkce.

Soudkyně Markéta Lehká u mosteckého okresního soudu. (8. září 2020) | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„K řízení o odvolání se trestní věc odnímá Krajskému soudu v Ústí nad Labem a zároveň se přikazuje Městskému soudu v Praze,“ sdělila mluvčí pražského vrchního soudu Kateřina Kolářová.

„Skutečnost, že obžalovaná je soudkyní, a dokonce členkou vedení soudu, který má o její vině rozhodovat v odvolacím řízení, je nepochybně důležitým důvodem pro změnu místní příslušnosti,“ uvedla dále Kolářová.

Dodala, že při rozhodování, kterému ze soudů bude věc přidělena, bylo přihlédnuto k dopravní dosažitelnosti, personálnímu obsazení a zkušenostem s projednávanou problematikou.

Lehká v závěru ledna dostala u mosteckého okresního soudu desetiměsíční trest odnětí svobody podmíněně odložený na zkušební dobu osmnácti měsíců, pokutu 150 tisíc korun a zákaz řízení na dva roky.

Podle obžaloby řídila opilá. V podvečer 12. prosince 2019 ji v centru Mostu kvůli nestandardní jízdě zastavila policejní hlídka. Soudkyně nadýchala 1,8 promile, při opakované zkoušce po pěti minutách pak 1,75 promile.

Na policejních záběrech bylo jasně vidět, jak po silnici kličkuje. Při komunikaci s policisty působila zmateně, nedařilo se jí fouknout do přístroje.

Nechci na krev, chci správní delikt, řekla

Krevní zkoušku policistům nejprve odsouhlasila, po chvíli ji odmítla. „Nechci na krev, chci normálně správní delikt,“ odvětila hlídce.

Později před soudem uvedla, že už měla v daný den všeho dost a chtěla už být doma. Dodala, že si neuvědomila, že krev by byla hlavním důkazem její neviny.

Že by řídila opilá, totiž od začátku rázně odmítá. Naměřené hodnoty podle ní způsobily léky bromhexin a stopangin, které podle svých slov požila krátce před dechovými zkouškami.

Lehká si nechala zpracovat znalecký posudek, který její obhajobu podporuje. Postupem znalkyně, která ho pro ni vyhotovila, se nyní zabývá policie

Lehká měla coby místopředsedkyně správního úseku krajského soudu znalce na starosti a zmíněná znalkyně spadá právě do působnosti ústeckého krajského soudu. Posudek měla hotový za pouhé dva dny.

Naproti tomu znalec obžaloby i autor revizního znaleckého posudku, který si nechal vypracovat mostecký okresní soud, odmítli, že by za naměřenými hodnotami mohly být uvedené léky.

Ministryně podala i kárnou žalobu

Zatímco státní zástupce se v lednu po vynesení prvostupňového rozsudku práva na odvolání vzdal, Lehká se hned odvolala. Předseda senátu ústeckého krajského soudu, který se měl odvoláním zabývat, se však obrátil na pražský vrchní soud, aby případ jeho kolegyně přidělil jinam.

Lehká nyní nepracuje. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová ji loni dočasně zprostila výkonu funkce místopředsedkyně ústeckého krajského soudu a soudkyně. Zároveň na ni podala i kárnou žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu. Šéfka resortu se v ní nezaobírá jen skutkem jako takovým, ale také zmíněným předloženým posudkem.

Kárné řízení bylo přerušeno kvůli řízení trestnímu. Pokud bude Lehká pravomocně odsouzena, kárná žaloba se projednávat nebude. V tom případě jí totiž zanikne soudcovský mandát.

8. září 2020

zpět na článek