iDNES.cz

Postupovali jsme podle zákona, tvrdí celníci obžalovaní z korupce

  15:46
U soudu v Lounech pokračovalo hlavní líčení se čtyřmi celníky. Podle žalobce přijali úplatek 30 tisíc a poradili vietnamské obchodnici, jak se vyhnout trestnímu řízení v souvislosti s objevenými nekolkovanými cigaretami a tabákem. Soud vyslechl dva nadřízené a dva kolegy obžalovaných mužů.

Zleva celníci Josef Pöschl (vedoucí zásahu), Jaromír Pöpprle (psovod), Karel Morava a Jiří Krýdl | foto: MAFRA

Výslechy se týkaly hlavně toho, zda obžalovaní celníci Josef Pöschl, Jaromír Pöpprle, Karel Morava a Jiří Krýdl postupovali v létě 2015 při prohlídce večerky a následně i bytu obchodnice v souladu se zákonem.

Žalobce je přesvědčen, že k prohlídce bytu a tedy i zabavení nalezeného kontrabandu neměli zákonné právo. Část zboží – cigaret a tabáku – si podle spisu navíc ponechali (více v článku Celníci za úplatek radili obchodnici, jak uniknout stíhání, říká žalobce). 

Obžalovaní s tím nesouhlasí a tvrdí, že postupovali podle zákona. Část obžaloby týkající se zatajení části nalezeného zboží čtveřice celníků kategoricky odmítla.

Ve prospěch obžalovaných vyzněly výslechy jejich dvou přímých nadřízených z celní správy. Vypověděli, že v případě, kdy se na místo odmítli dostavit celníci, kteří mají postavení policejního orgánu a mohou tedy vykonávat domovní prohlídky bytových prostor, bylo na zvážení obžalovaných, zda budou v kontrolní činnosti pokračovat. 

Obžalovaní se rozhodli pro prohlídku bytu, na který je předtím upozornil vycvičený služební pes. Hájí se mimo jiné tím, že byt jako celek důkladně neprohlíželi a že zaevidovali jen věci, které jim vynesla sama obchodnice na chodbu bytového domu.

 Za velké pochybení to naopak označili další dva svědci, policisté z ústecké celní správy.  

K prohlídce bytu neměli vůbec přistupovat, řekl svědek

„Na místo domovní prohlídky jsme odmítli přijet, protože již bylo po pracovní době. Vedoucího zásahu jsem upozornil, že má volat pohotovostní službu,“ vypověděl jeden ze svědků.

Zda celník Josef Pöschl pohotovostní službu skutečně volal, není zatím jasné. Obžalovaný tvrdí, že ano, ve spisu o tom však není záznam. 

Policisté z celní správy upozornili i na to, že pokud by i jejich kolegové, kteří drželi pohotovost, na místo nevyjeli, což se může v určitých případech stát, neměli obžalovaní celníci k prohlídce bytu vůbec přistupovat. 

Zaevidovat měli jen nalezenou neokolkovanou krabičku cigaret, kterou objevili ve večerce. Další postup by byl věcí pokračujícího vyšetřování.

Na lavici obžalovaných jsou kromě čtyř celníků provozovatelka žatecké večerky, dále Vietnamec, který obžalovaným podle spisu tlumočil nabídku úplatku, a také majitel domu, v němž se večerka i byt obchodnice nacházejí. Ten je obžalovaný, že napomáhal spáchání trestného činu.

Projednávání případu bude pokračovat v lednu výslechem dalších svědků včetně dalších příslušníků z celní správy.

Autor:
zpět na článek