Z firem vyvedla čtyři miliony. Díky dohodě o vině a trestu sedět nepůjde

  16:52
S podmíněným trestem a povinností uhradit finanční škodu odešla ve středu od okresního soudu v Lounech bývalá účetní Věra Husárková. Za podvod, kdy ze dvou firem, kterým vedla mzdové účetnictví, vyvedla téměř čtyři miliony korun na své účty, jí hrozilo vězení od dvou do osmi let.

Pobytu za mřížemi se Věra Husárková vyhnula díky dohodě o vině a trestu, kterou uzavřela ještě před hlavním líčením se státním zástupcem.

Žena přijala tříletý trest vězení s podmíněným odkladem na čtyřletou zkušební dobu. Způsobenou škodu má podle svých sil nahradit. Rozsudek je pravomocný.

„Doznala jsem se a víc se k tomu už nechci vyjadřovat, vše je ve spise,“ uvedla před soudem bývalá účetní.

Trestnou činnost žena páchala od roku 2015. Jako mzdová účetní vyvedla z první poškozené společnosti zhruba 2 miliony korun. Měsíční platby maskovala jako odvod zdravotního pojištění za zaměstnance. Peníze neputovaly do pojišťovny, ale na její účet.

Druhou firmu připravila o 1,6 milionu. Platby tentokrát vydávala za obvody finančnímu úřadu, tam ale nedoputovaly. Na podvod přišel finanční úřad během daňové kontroly.

Bývalou poradkyni ústeckého hejtmana soud zprostil obžaloby z podvodu

Poté, co se o účetní začala zajímat kriminálka, se k podvodu doznala. Jedna z firem ještě před soudním líčením svůj nárok na náhradu škody stáhla, peníze jí obžalovaná vrátila. Druhé firmě musí stále uhradit částku přes dva miliony korun, podle vyjádření obhájce již část zaplatila.

Ženě pomohlo i to, že soud navrženou dohodu schválil. „Soud byl na vážkách, zda dohodu přijmout s ohledem na vysokou částku, kterou obžalovaná podvodným jednáním získala, a dlouhou dobou trvání. S ohledem na dosavadní bezúhonnost obžalované i splácení se soud nakonec rozhodl, že dohodu o vině a trestu schválí,“ zmínil předseda senátu Martin Kredba.

Soud zvažoval také uložit trest zákazu činnosti, tedy živnost vedení účetnictví, k tomu nakonec nepřistoupil. Obviněná už totiž činnost přerušila.