Kojenec má po řádění opilého otce celoživotní následky, muž dostal 15 let

  13:30
Ústecký krajský soud poslal na 15 let do vězení dvaatřicetiletého muže, který na jaře v Chomutově pod vlivem alkoholu opakovaně surově napadl svou ani ne dvouměsíční dcerku. Zároveň musí absolvovat ambulantní protialkoholní léčení.

Ústecký krajský soud řeší případ otce, který v opilosti brutálně napadl dcerku v kojeneckém věku a způsobil jí velmi vážná zranění. | foto: Monika Gordíková, MF DNES

„Ze srdce toho lituji. Tohle se nemělo stát. Mrzí mě to,“ řekl muž s brekem v jednací síni. Před senátem zároveň prohlásil vinu. Neprobíhalo tak dokazování.

K jeho útokům na dcerku docházelo na přelomu dubna a května. Holčičku podle obžaloby například držel za nohy a tloukl s ní o „pevnou překážku“ nebo s ní různě třásl a házel. Dítě utrpělo velmi vážná zranění, má celoživotní následky. Pokud jde o motiv činu, muži podle spisu vadil pláč dítěte.

Znalci muže označili za podprůměrně inteligentního člověka se sklony k agresivitě, a to právě především pod vlivem alkoholu.

Soud se u trestu plně ztotožnil s návrhem státního zástupce. Ten v podané obžalobě původně požadoval 17 let vězení a léčení, po prohlášení viny svůj návrh snížil právě na 15 let.

Podle trestního zákoníku muži za pokus o vraždu hrozilo 15 až 20 let.

„Ten nejzávažnější následek, tedy smrt, naštěstí nenastal. Rozhodně ale nebylo na místě ukládat trest pod hranicí sazby, byť to prohlášení viny umožňuje. Způsobené následky jsou hrozné,“ komentoval rozhodnutí senátu jeho předseda Martin Parolek.

Rozsudek je pravomocný. Na verdikt muž, jenž má zároveň platit statisíce na odškodném, čekal ve vazbě. Po zadržení policií na začátku května ho do ní soud původně neposlal, protože ale muž později porušil soudem nařízený zákaz požívání alkoholu, nakonec za mříže musel.