Běžně pracuji i o Vánocích, řekla znalkyně o rychlém posudku pro soudkyni

  16:24
Okresní soud v Mostě začal projednávat případ znalkyně Evy Herkommerové, která čelí obžalobě kvůli posudku pro bývalou místopředsedkyni ústeckého krajského soudu Markétu Lehkou. Ta byla odsouzena za řízení pod vlivem alkoholu. Herkommerová její opilost zpochybňovala.

Znalkyně Eva Herkommerová u Okresního soudu v Mostě. (15. září 2022) | foto: Miroslava Strnadová, MF DNES

Státní zástupkyně Herkommerovou obžalovala z trestného činu křivá výpověď a nepravdivý znalecký posudek, a to v přísnějším druhém odstavci, protože závěry svého posudku v minulosti navíc přednesla před soudem.

„Jako znalkyně v oboru zdravotnictví, odvětví toxikologie, vědomě a v rozporu s poznatky z oboru ve snaze umožnit jiné osobě dosáhnout zbavení se trestní odpovědnosti zhotovila znalecký posudek, v němž v rozporu s objektivně zjištěným stavem mimo jiné uvedla, že je víc než pravděpodobné, že hladina alkoholu v krvi byla nulová,“ stojí v obžalobě.

Lehkou zastavila hlídka v centru Mostu v prosinci 2019. Policisty totiž upoutal kličkující vůz. Žena následně nadýchala skoro dvě promile. Odběr krve odmítla. Po celou dobu se hájila, že hodnotu u dechové zkoušky způsobily léky stopangin a bromhexin, které prý krátce předtím požila.

Zatímco znalec obžaloby i odborník, který vypracoval revizní posudek, obhajobu Lehké odmítli, Herkommerová ji podpořila.

Svůj znalecký závěr nyní u hlavního líčení znalkyně znovu potvrdila a obžalobu odmítla. „Necítím se vina. Činnost znalce vykonávám 18 let řádně a svědomitě. Vypracovala jsem přes osm tisíc posudků. Nikdy jsem nevypracovala žádný nepravdivý posudek,“ uvedla před soudem.

Zopakovala, že pokud byly užity léčivé přípravky krátce před dechovou zkouškou, ovlivnily výsledek měření. Současně zpochybnila správnost provedení první a druhé dechové zkoušky. Policisté podle ní nedodrželi správný postup a dostatečnou časovou prodlevu mezi oběma měřeními.

Výsledek dechových zkoušek neměl tedy vypovídající hodnotu o přítomnosti alkoholu v těle. Svoje tvrzení opřela podle svých slov o řadu odborných vyjádření či výsledků odborných studií.

Soudkyně pracuje v nemocnici

Obžaloba poukázala ale i na pochybnosti kolem termínů týkajících se posudku. Zadání k jeho vypracování dostala Herkommerová od Lehké oficiálně 31. prosince 2019, hotový byl už 2. ledna. To vysvětlila tím, že poprvé byla oslovena k vypracování posudku už 13. prosince, tedy den poté, co policisté soudkyni kontrolovali, a že vánoční svátky běžně využívá k pracovní činnosti.

Na dotaz soudce odpověděla, že soudkyni Lehkou osobně neznala, znali se jen po pracovní stránce.

V případě odsouzení hrozí znalkyni trest odnětí svobody na šest měsíců až tři roky, případně zákaz činnosti. Soud už ji dříve v kauze potrestal formou trestního příkazu. Herkommerová proti tomu však podala odpor, a muselo tak být nařízeno hlavní líčení.

To bude pokračovat na konci listopadu výslechem svědků.

Bývalá soudkyně Lehká dostala za řízení pod vlivem alkoholu pravomocný čtyřměsíční trest odnětí svobody s osmnáctiměsíční zkušební dobou, pokutu 100 tisíc korun a zákaz řízení na 18 měsíců. Zároveň přišla o talár. Podle informací MF DNES v současné době pracuje jako právnička v Oblastní nemocnici Kladno.