Exposlanec chtěl odškodnit za údajnou pomluvu, svědek ale pozměnil výpověď

  15:08
Stažením žaloby skončil u Okresního soudu v Mostě spor mezi politickými rivaly z městečka Lom. Exposlanec Bronislav Schwarz (Severočeši), jenž je nyní ve městě opozičním zastupitelem, žádal po radním Marianu Dancsovi (OMMO) omluvu a 100 tisíc korun za údajnou pomluvu. Vše si ale rozmyslel po výpovědi svědka.

(zleva) Marian Dancso (OMMO) a Bronislav Schwarz (Severočeši.cz). | foto: Miroslava Strnadová, MF DNES

Schwarz v žalobě tvrdil, že Dancso o něm prohlásil, že je zloděj a že chtěl ukrást penziony v Lomu za milion korun (pozn. jde o dva bytové domy, které provozuje město Lom). K tomu údajně Dancso doplnil, že všemu zabránil.

Výrok měl Dancso pronést loni před komunálními volbami v jedné litvínovské restauraci před spolumajitelem podniku a hosty. Osobně ale Schwarz nic neslyšel. Dozvěděl se o tom prý o něco později právě od spolumajitele restaurace, který je jeho známým.

Za byt dáte 200 tisíc, přišlo seniorům. Podvrh, říká podepsaný politik

Schwarz se následně rozhodl obrátit se na soud. „Jsem veřejně známá osobnost, politiku dělám dlouho, ale když se dozvím, že tohle o mně někdo říká, tak mě to uráží,“ pronesl u soudu s tím, že kvůli tomu ztratil mezi občany důvěru a poškodilo to i jeho manželku, která v podzimních volbách neobhájila mandát starostky.

Marian Dancso žalobu odmítl s tím, že taková slova o Schwarzovi neřekl. „Diskuse o prodeji domu proběhla, řekl jsem, že pro to ruku nezvednu,“ vypověděl u soudu.

Klíčovým důkazem sporu byla výpověď zmíněného spolumajitele restaurace. U soudu ale údajný Dancsův výrok interpretoval trochu jinak. Po jeho výpovědi Schwarz žalobu stáhl.

„Kdyby mi tehdy sdělil to, co tady, tak u soudu nejsme. Asi si tam něco přidal. Jeho výpověď je nevěrohodná,“ uvedl Schwarz.

Současně souhlasil s tím, že uhradí náklady na řízení žalovaného.