Za zastavení prací chtějí těžaři statisíce, aktivisté z Bíliny částku odmítli

  14:26
Společnost Severočeské doly žaluje 84 účastníků protestu proti těžbě uhlí, kteří 30. června 2018 pronikli do hnědouhelného lomu Bílina a několik z nich obsadilo i těžební rypadlo. Škodu kvůli zastavení veškerých prací těžaři vyčíslili na více než 661 tisíc korun, kterou nyní po aktivistech požadují. V projednávání případu dnes pokračoval chomutovský okresní soud.

Několik stovek lidí demonstrovalo u dolu Bílina na Mostecku proti těžbě uhlí (30. 6. 2018). | foto: Autor: Martin Marek

„Platební nárok nepovažuji za důvodný a legitimní, protože ta škoda je formulovaná dle našeho názoru spekulativním způsobem. Není příčinná souvislost mezi jednáním žalovaných a tím, co vůči nim uplatňuje společnost,“ řekl jeden z obhájců protestujících Pavel Uhl.

„Současně máme za to, že ten postup je snahou o zastrašení žalovaných, kteří se dopustili občanského protestu a vyjádřili svůj názor. Za to se je snaží žalobce potrestat,“ doplnil Uhl.

Během soudního jednání obhájci zpochybnili délku odstávky lomu. Ta trvala od zhruba pěti hodin ráno, kdy těžební stroj obsadilo několik ekologických aktivistů.

Aktivisté vnikli do dolu Bílina na Mostecku (24.6.2017)

Krátce po 10. hodině během protestního pochodu proniklo do lomu dalších několik stovek lidí, policie je krátce poté zadržela a odvezla. Společnost odstávku ukončila až před 17. hodinou.

„Celý prostor je značně rozlehlý, jde o zhruba 18 kilometrů čtverečních. Očekávat, že ho celý za jednu až dvě hodiny projdete a zkontrolujete, je nemyslitelné. Pracovníci museli zkontrolovat celé území, aby nedošlo k ohrožení života či zdraví osob,“ vysvětlil právní zástupce společnosti.

24. června 2017

Firma Severočeské doly původně žalovala 90 lidí. Proti šesti žalobu stáhla. Týká se to aktivistů, u nichž nebylo přestupkové řízení ukončeno pravomocným rozhodnutím o vině, případně došlo ke zrušení pravomocného rozhodnutí.

Soudkyně slyšení odročila kvůli výslechu svědků. Předvolá zaměstnance společnosti a některé aktivisty.