Nemáme důkaz o šikaně, říká město po šetření ve školkách. Čeká na průzkum

  7:28
V Litoměřicích trvá dusná atmosféra kvůli vedení místních mateřských škol. Na radnici loni doputovala výzva, aby se zabývala „chováním ředitelky vládnoucí tvrdou rukou“. Úřad po šetření České školní inspekce (ČŠI) tvrdí, že vážná pochybení neodhalil. Kritici ale vidí závěry odlišně. A tvrdí, že některé učitelky, které výzvu podepsaly, musely skončit.

Šetření ČŠI si litoměřická radnice vyžádala právě v reakci na podzimní výzvu ke změně systému řízení Mateřské školy Litoměřice a odvolání ředitelky Moniky Mejtové. Výzvu podepsalo bezmála 700 lidí. Mateřská škola Litoměřice totiž sdružuje celkem 11 mateřských škol, které vede jedna ředitelka. Té nespokojení rodiče vytýkají „vládu silné ruky“ a rozhodování z pozice moci. Ředitelka podle nich nepřipouští žádnou diskusi a nesnese, když někdo projeví odlišný názor.

„Nemáme žádný důkaz, že by v mateřské škole probíhala šikana,“ říká místostarosta Jiří Adámek (ANO).

Lidé přivezli zastupitelům kameny v tatrovce, protestovali kvůli školkám

Jinak to ale vidí zástupkyně petičního výboru Martina Smejkalová. „Chápu, že šetření ČŠI byl nutný krok pro prověření situace, nicméně od samého začátku bylo jasné, že inspekce nemá nástroje na prošetření, zda ve školách nedochází k mobbingu,“ oponuje Smejkalová.

Zatímco Adámek konstatuje, že inspekce neshledala žádná vážná pochybení, petenti ze zprávy čtou něco jiného. „Hned v úvodu se píše o tom, že je potřeba řešit vztahy na pracovišti a věnovat se péči o zaměstnance,“ upozorňuje Smejkalová.

Zpráva dále uvádí, že efektivitu stylu řízení limitují komplikované vztahy mezi pedagogy a vedením školy. „Více než polovina pedagogů v průběhu inspekční činnosti uváděla, že nemohou bez obav rozporovat kroky kolegů ani vedení, pokud s nimi nesouhlasí, a že neshody vzniklé mezi učiteli a mezi učiteli a vedením školy nejsou řešeny a nevedou ke zkvalitnění jejich vzájemné spolupráce. K nesouladu mezi pedagogickými pracovníky a vedením školy se v průběhu inspekční činnosti negativně vyjadřovali i někteří zákonní zástupci dětí. Nástroje, které vedení školy zvolilo ke zlepšení klimatu a image školy, nebyly účinné,“ píše se ve zprávě.

Petenti zprávě ČŠI vytýkají, že k šetření nebyli přizváni také bývalí zaměstnanci. Podle Smejkalové se právě od učitelek, které odešly nebo s nimiž ředitelka ukončila pracovní poměr, mohla inspekce o atmosféře ve školce dozvědět více.

Ředitelka dělá ze školek peklo, odvolejte ji, žádají rodiče v Litoměřicích

„Situace ve školce trvá dlouho a řada zaměstnanců už nemá touhu cokoliv řešit. Některé učitelky mi řekly, že už nemají snahu ani sílu se tomu věnovat. Některým, které podepsaly naši výzvu, dokonce nebyla prodloužena pracovní smlouva. Učitelky totiž většinou mají smlouvy na dobu určitou, což paní ředitelce dává dobrý manipulační prostor, aby mohla z jakéhokoliv důvodu smlouvu neprodloužit. To je pro mne další důkaz pro to, že jednání paní ředitelky není úplně fér,“ popisuje Smejkalová.

Vyjádření ředitelky k situaci se redakci dlouhodobě nedaří sehnat.

I přesto, že šetření podle Adámka nepřineslo důkaz o mobbingu v organizaci, si město nechalo zpracovat ještě nezávislý průzkum, který se zaměřuje právě na vztahy na pracovištích a šikanu. „V tuto chvíli už společnost Santia vyhodnocuje výsledky a zprávu s doporučeními bychom se měli dozvědět v průběhu následujících týdnů,“ doplňuje místostarosta.

Nespokojení lidé, kteří chtějí, aby litoměřická radnice vyřešila podle nich nevyhovující systém řízení místních mateřských škol, dovezli zastupitelům před jejich prosincovým zasedáním kameny se vzkazy:

14. prosince 2023