Zdevastovanou školu nahradí stromy. Chomutov po demolici budov vysází les

  9:56
Chomutovská radnice nechá vysázet na sídlišti Kamenný Vrch les. Tisíce stromů porostou na místě, kde stávala škola, kterou město nechalo zdemolovat. Na proměnu prostranství získal magistrát velkorysou státní dotaci.

„Po demolici roky opuštěné školy jsme zvažovali různé varianty, co tam udělat, návrh byl i hřiště pro děti. Dotaci jsme ale mohli získat jen na výsadbu zeleně,“ uvedl náměstek primátora Milan Petrilák (ANO).

Finance magistrát získá z programu na obnovu takzvaného brownfieldu, tedy území po staré zástavbě, a vybudování úložiště přírodního uhlíku, což představuje právě výsadba lesa.

Celkové náklady, které zahrnují demolici školních budov, sanaci území a následné vysázení mladých stromků, činí téměř 19 milionů korun. Dotace je více než patnáct milionů korun.

Podle vedení Chomutova by byla škoda dotaci nevyužít. „Na tom místě nelze nic postavit, protože v podzemí je nevyužívaný a uzavřený kryt,“ vysvětlil druhý náměstek Marek Märc (Nový Sever), proč město pozemek nevyužije k výstavbě.

Sázení začne letos na podzim a skončí na jaře příštího roku. Zalesní se zhruba jeden hektar území. Nebudou tu žádné upravené cesty, lavičky, osvětlení ani herní prvky. Zpočátku bude lokalita zřejmě oplocená, aby byly stromky chráněny před okusem od zvěře, ale později má být volně přístupná.

14. prosince 2022

Autor: