Senior střílel na syna a snachu, žalobce navrhuje pět let vězení a léčbu

  11:16,  aktualizováno  12:31
Pětileté vězení a ambulantní psychiatrické léčení navrhuje státní zástupce pro třiaosmdesátiletého Stanislava Najmra za dvojnásobný pokus o vraždu. Senior letos v květnu v Bohušovicích nad Ohří na Litoměřicku výstřely z revolveru zasáhl svého syna a jeho ženu.

Najmr se rozhodl takzvaně prohlásit vinu. Protože to senát přijal, k průběhu skutku nemusí probíhat dokazování.

„Chci se omluvit za to, co jsem spáchal. Takto věci nelze řešit. Tohle se nemělo stát. Cítím silnou vinu,“ pronesl Najmr na začátku jednání.

Na své příbuzné střílel ze svého legálně drženého revolveru. Podle spisu nejprve zbraň namířil proti ženě a ze vzdálenosti několika metrů ji třikrát zasáhl. Trefil ji do oblasti ramen a hlavy. Žena utrpěla středně těžká až těžká zranění. Má také psychické problémy.

Pak obžalovaný revolver obrátil proti svému šedesátiletému synovi, jenž se ale stihl schovat za sloup. Díky tomu ho zasáhla jen odražená střela, což mělo za následek lehké zranění.

„Prohodil s námi několik slov, žoviálně se pousmál a najednou vytáhl revolver. V jeho tváři byl mírný úsměv. Jeho výraz vyjadřoval uspokojení,“ vypověděl v přípravném řízení syn.

Střelba byla vyvrcholením sporů, které rodinou dlouhodobě zmítaly. S postřeleným synem se Najmr dokonce neúspěšně soudil o polnosti v hodnotě několika desítek milionů korun.

Za dvojnásobný pokus o vraždu obžalovanému podle zákonné sazby hrozí od patnácti do dvaceti let vězení.

Státní zástupce Vladimír Jan mu v podané obžalobě navrhl sedm let vězení a na základě znaleckých posudků také ambulantní psychiatrické ochranné léčení.

„Mám výhradu jen k výši navrhovaného trestu. Myslím, že to je poměrně vysoký trest. Jinak se vším z obžaloby souhlasím, i s léčením. Považuji takové léčení za rozumné a prospěšné,“ uvedl Najmr v rámci své výpovědi.

Žalobce i s ohledem na seniorovo prohlášení viny svůj návrh v jednací síni korigoval na pět let a zmíněné léčení.

Zmínil několik polehčujících okolností – že Najmr takový čin spáchal poprvé, byl v silném rozrušení, pod vlivem tíživých osobních a rodinných poměrů, prohlásil vinu, skutku lituje a před jeho spácháním vedl řádný život.

K tomu Najmr řekl, že s tímto trestem souhlasí. Pokud jde o odškodné, syn po otci požaduje 2,3 milionu korun, snacha pak 3,6 milionu. Rozsudek soud vyhlásí ve čtvrtek.