iDNES.cz

Nadšenci si postavili mobilní saunu, chtějí zkoušet různá místa u Ohře

  7:20
Skupina nadšenců si v Lounech postavila vlastní mobilní komunitní saunu. Při ochlazování po saunování totiž nechtějí být jen na jednom místě, ale chtějí využívat různá pěkná zákoutí řeky Ohře. Lounští otužilci saunu stavěli svépomocí tři čtvrtě roku, nápad v hlavě nosili více než pět let.

Skupina nadšenců v Lounech postavila mobilní komunitní saunu. Sauna nyní stojí na břehu Ohře, která slouží i k ochlazování. | foto: Miroslava Strnadová, MF DNES

V kamínkách praská hořící dřevo a rtuť teploměru uvnitř malé dřevěné stavby poměrně rychle překračuje 80 stupňů a šplhá dál. Přes zpocené okénko je i mlhavým oparem vidět šedivá hladina Ohře.

Takový pohled se naskytl v sobotu každému, kdo si přišel v Lounech vyzkoušet nevšední saunový zážitek – mobilní komunitní saunu. Jako ochlazení posloužila právě řeka.

Saunu na břeh Ohře, konkrétně na louku mezi městské koupaliště a skautskou loděnici, přivezla parta nadšenců do saunování a otužování, kteří si ji sami postavili.

„Nejsme profesionální truhláři, řemeslníci, každý z nás má své povolání a stavbě jsme se mohli věnovat jen pár hodin v týdnu, proto nám to nějakou dobu trvalo,“ uvedl Jan Žalud z komunity Přívoz LN, která pořádá pravidelná setkávání otužilců a koupání v Ohři.

„Dovnitř se vejde šest až osm lidí, podle toho, jak moc se budou chtít tísnit,“ pousmál se Žalud. Pojízdná sauna vznikla i díky řadě dárců, kteří na ni finančně přispěli, pomohly i granty. Nebude umístěna trvale na jednom místě, ale bude putovat.

„Od počátku bylo naším záměrem mít mobilní saunu. Na této louce, kterou máme k dispozici a která je naší základnou, bude asi nejčastěji, ale chtěli bychom zkoušet i jiná pěkná místa u řeky. Uvidíme podle zájmu lidí,“ doplnil Žalud.

Sauny bojují s energiemi, polovina jich zvedá ceny

S příchodem nízkých podzimních teplot nastává pro mnohé lidi saunovací sezona. Řada se jich těší na příjemné a relaxující zahřátí, ale také se obávají, jak to teď bude kvůli energetické krizi s cenami. Zhruba polovina saun v kraji je o něco zvyšuje, zároveň se ale zařízení snaží o úsporná opatření, jimiž by se zdražení mohla vyhnout, nebo ho alespoň držet v rozumné míře.

„Zdražovali jsme asi o dvacet procent, ale jsme malé město, takže ceny jsou pořád docela solidní,“ říká třeba vedoucí Správy sportovišť Lovosice Milan Berka s tím, že na návštěvnosti se zatím zvýšení cen výrazně neprojevilo.

Naopak určitý úbytek vidí provozovatel chomutovské Sauna Arény Jan Prouza. „Problém s vyšším vstupným mají hlavně saunaři, kteří chodí v páru, či celé rodiny. Tam se zvýšení už projeví hodně. Dojíždějí k nám i lidé z Litvínova, Mostu či Kadaně, protože se jim tu líbí. Jak ale ceny rostou, řada jich odpadne,“ míní.

Výhodu mají zařízení s cenami energií fixovanými na delší dobu nebo ty, které mohou využívat termální zdroje. „Díky tomu zvyšování cen elektřiny nijak zvlášť nepociťujeme. Proti jiným bazénům máme také výhodu, že neplatíme pitnou vodu, ale termální,“ přibližuje provozní děčínského akvaparku Jaroslav Klouček.

O tom, jak ušetřit, uvažují všichni provozovatelé. „Přihlížíme k návštěvnosti, proto jsme omezili provozní dobu v sauně Dětský svět. Dříve byla otevřena od 9 hodin dopoledne do 20.45 hodin večer. Protože děti jsou většinou dopoledne ve školce, bude nově v provozu v pracovní dny od 15 do 19 hodin a o víkendu od desíti,“ uvádí ředitel teplického Aquacentra Michael Paraska.

K úpravě provozní doby sauny přistoupili také v Lounech. „Vyhodnotili jsme návštěvnost a saunu na horní budově nyní zapínáme až po patnácté hodině,“ potvrzuje ředitel Lounské správy plaveckých bazénů Jan Macháček s tím, že ve druhé sauně, kterou provozují, nic neměnili. Je totiž plná už od dvanácti hodin.

Co se týká teploty, na kterou provozovatelé sauny vytápějí, návštěvníci se změn obávat nemusejí. „V žádném případě nesnižujeme kvalitu služeb,“ ubezpečuje Berka.

Mnohé sauny naopak vycházejí vstříc přáním klientů. „Teploty měníme jen podle toho, zda saunu vytápíme pro muže, či ženy. Muži ji mají rádi vyhřátou na sto stupňů a ženy na devadesát,“ upřesňuje Berka.

zpět na článek