Vzácnou salmonelu, která postihla Ústečany, si někdy lidé vozí z Egypta

  16:03
Hygienici dál marně pátrají po zdroji vzácné salmonely hadar, kterou se v uplynulých dnech nakazili čtyři lidé z Ústecka. Sice mají podezření, že by bakterie mohla pocházet z kuřecího masa, ale s jistotou to zatím nevědí. Exotické druhy salmonely si Češi občas přivážejí z dovolených v Egyptě či Thajsku.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: SXC

Lidé v Ústí se nakazili pravděpodobně z kuřecího masa. Hrozba šíření infekce ale trvá, protože se zatím hygienikům nepodařilo s jistotou určit zdroj nákazy.

„Od nemocných jsme si zjistili, co jedli, kde nakupovali, zda byli v restauracích. Zjistili jsme, že dva jedli v jedné provozovně rychlého občerstvení. Zde proběhla kontrola včetně vyšetření personálu, ale žádný patogen se nenašel. Všechna vyšetření byla negativní,“ řekla Olga Štorkánová, ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice.

Její pracovníci už provedli desítky kontrol, prověřili příbuzné nemocných, ale jediným styčným bodem u dvou pacientů bylo rychlé občerstvení, kde výsledky odběrů nic neprokázaly.

Štorkánová uvedla, že aktuální zjištění ukazují na to, že zdrojem nákazy v Ústí bylo pravděpodobně kuřecí maso, které nakažení konzumovali.

„Ale ze čtyř případů nelze vyvozovat nějaké závěry. Nepodařilo se objevit případnou kontaminovanou šarži kuřecího masa,“ upozornila Štorkánová.

„Může se ještě ukázat, že budeme něco prošetřovat, ale v současné době nemáme žádné indicie, kam bychom měli jít a co kontrolovat,“ sdělila Štorkánová. Podotkla však, že nemocných nepřibývá a riziko nákazy se tak snížilo.

Čtyři lidé, kteří se nakazili v uplynulých dnech, skončili v ústecké Masarykově nemocnici. Dva z nich už lékaři propustili do domácího ošetřování.

Minulý rok se v Česku objevilo dvacet případů salmonely hadar, v Ústeckém kraji je to letos poprvé.

Salmonelóza

Bakterie salmonely způsobují salmonelózu, což je průjmové onemocnění s horečkami, zvracením, bolestmi břicha až křečemi. Salmonela je agresivní mikrob, existuje řada podruhů a u většiny lidí způsobí jen střevní infekci. U oslabených a nemocných lidí, malých dětí a seniorů může bakterie salmonela znamenat závažné riziko a nemocné i usmrtit.

Tento druh salmonely se v Česku objevuje poměrně vzácně. Je výjimečný tím, že způsobuje ještě úpornější průjmy než běžnější typy salmonel.

„Občas někdo přijede z dovolené například v Egyptě nebo Thajsku, a přiveze si nějakou exotičtější salmonelu, která se ale nikdy nerozšířila,“ vysvětlila Štorkánová.

Salmonelou se lidé nemusí nakazit jen ze špatně tepelně upraveného masa či vajíček, šíří se i exkrementy při špatné hygieně nemocných.

„Fekálně-orální přenos je možný, například při nedostatečné hygieně po použití toalety, nedostatečném mytí rukou. Pak nakažený člověk může sáhnout na potraviny či běžné předměty jako kliky, dveře a šířit nákazu,“ potvrdila Štorkánová. Tento způsob šířeni nemoci se ovšem v aktuálně prověřovaném ústeckém případě nepotvrdil.