Obří rypadlo z lomu ČSA možná nerozeberou, kraj ho chce zachránit pro turisty

  6:54
Odstavené obří rypadlo v lomu ČSA na Mostecku by se mohlo stát turistickou atrakcí. O jeho zachování uvažuje Ústecký kraj, jehož zástupci jednají s těžaři o přesunutí stroje na příhodnější místo. Po ukončení těžby hnědého uhlí by tak kovový obr byl stálou připomínkou hornické činnosti v regionu.

Přesun rypadla, jemuž se říká též korečkový bagr, je nutný, protože na místě, kde nyní stojí, má být v budoucnu jezero. Transport by ale podle náměstka hejtmana Jiřího Řeháka (Spojenci pro kraj) vyšel na několik desítek milionů korun, další peníze by stála údržba stroje.

Kraj kvůli rypadlu ustanovil komisi, která má posoudit, zda má nákladná záchrana skrývkového rypadla, které je největším u nás, vůbec smysl. „Pokud bychom do toho nevstoupili, rypadlo by bylo rozmontováno,“ upozornil Řehák.

Rypadlo RK 5000 sloužilo k dobývání skrývkové horniny v uhelném lomu. Gigant dosahuje výšky skoro 40 metrů a délky 160 metrů. Váží několik tisíc tun a za hodinu dokázal odtěžit až 4 450 metrů krychlových horniny. Rypadlo bylo postaveno přímo v lomu v 80. letech 20. století.

Stroj byl v provozu do roku 2016, následně se stal součástí prohlídkového okruhu v rámci Uhelného safari. Návštěvníci na něj mohli i vylézt. To už ale není vzhledem k jeho technickému stavu několik měsíců možné.

Akademici chtějí obří rypadlo z lomu ČSA mezi památkami, těžaři nejásají

Firma Sev.en Česká energie, které lom patří, proto nechala vytvořit 3D model pro virtuální prohlídky interiéru stroje, existují dvě verze.

„K rozsáhlejší zájemci potřebují 3D brýle a umožňuje pohyb přímo po velkostroji. Tuto prohlídku zpřístupníme při mimořádných akcích, jako je třeba Mostecká slavnost a oslava Dne horníků,“ řekla mluvčí skupiny Eva Maříková s tím, že jednodušší verze bez 3D brýlí bude přístupná na webu Uhelného safari během ledna.

Autor: