V ústeckých Předlicích se přemnožil rus domácí, lidé se to bojí hlásit

  6:06
V ústeckých Předlicích, kde žije řada sociálně slabých, se rozšířil velmi obtížný hmyz rus domácí. Švábovitý hmyz klade svá vajíčka do potravin a lidem, kteří by kontaminované jídlo požili, hrozí zdravotní potíže.

V některých domech v ústeckých Předlicích se rozšířil velmi obtížný hmyz rus domácí. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„Opravujeme zde střechu, v poledne jsme byli na obědě a najednou do restaurace přišli deratizátoři, kteří zasahují v Předlicích. Nebyl to příjemný pocit,“ říká pokrývač Martin, který v Předlicích pracuje na opravě střechy. 

Fotogalerie

Podle hygieniků, kteří odpověděli na dotaz MF DNES, rus domácí skutečně v Předlicích zamořil několik domů.

„My se o takových výskytech škůdců dozvíme jen v případě, když nám někdo dá podnět. Tedy když si stěžují aktivní lidé, kteří se nebojí, že jim sousedi budou nadávat,“ uvádí ředitelka krajských hygieniků Lenka Šimůnková.

Rus domácí patří ke švábovitým, kteří jsou extrémně odolní. Je ale menší a méně barevný než šváb. Je dlouhý 10 až 15 milimetrů a má špinavě žlutou, tmavě hnědou až černou barvu.

„Je vcelku nenápadný a prolézá přes kanály a zamořuje potraviny, kterými se živí a klade do nich vajíčka. Když je člověk nechá venku a chce je pak sníst, mohou být kontaminované,“ přiblížila Šimůnková.

„Lidé mají v případě přemnožení mít potraviny v ledničkách a v uzavřených nádobách. Hmyz se může dostat do těch nezabalených ve spížích. A opravdu stačí chvilka,“ dodala ředitelka.

Pokud lidé kontaminované potraviny snědí, hrozí jim zánět střev

Rusové vylézají ze svých úkrytů za lednicemi a spížemi hlavně v noci. Při přemnožení ale i přes den. Pokud lidé takové kontaminované potraviny snědí, hrozí jim zánět střev.

„Onemocní průjmy, zvrací, mají bolesti hlavy a jsou schvácení,“ přiblížila šéfka hygieniků.

Výměšky rusa mohou u citlivých jedinců vyvolávat alergické reakce, dokonce i astma. Lékaři taková onemocnění hygienikům nehlásí, protože se o způsobu nakažení často ani nedozvědí.

„Potraviny mohou být znečištěny v potravinářských provozech. Ty pravidelně kontrolujeme, zda jsou bezpečné. Zda nikde není rozbité okno, díra ve zdi, kudy by mohl hmyz proniknout. A také se ptáme, zda zde někdy proběhla dezinsekce,“ sdělila Šimůnková.

Nejproblematičtější situace se zamořením rusy domácími byla loni ve vystěhované střekovské ubytovně v Purkyňově ulici, kam hygienici opakovaně chodili na kontroly. Situace byla už kalamitní.

„Bylo to velmi komplikované. Museli jsme provést několik dezinsekčních zásahů, a to i v okolí domu, které bylo také zamořené,“ sdělila Šimůnková. Zasahovat zde tak musely i Severočeské vodovody a kanalizace a Tepelné hospodářství města Ústí nad Labem, které odmořovaly i svá potrubí.

Problém se šváby a rusem domácím řeší řada měst v kraji. Například Most každoroční dezinsekce městských domů v Chanově stojí 200 tisíc korun.

„Rus domácí se ve městě občas objevuje a není to neobvyklé vzhledem k tomu, jak místní lidé nedodržují hygienu a hází odpadky, kam je napadne, nebo ze sousedního prázdného bytu klidně udělají smetiště,“ přiblížil František Svoboda, vedoucí odboru hospodaření s městským majetkem.

„Dezinsekci proto v Chanově děláme každý rok, bohužel někteří lidé neotevřou své byty a postřik tak není stoprocentně účinný,“ doplnil Svoboda.

Před časem velký zásah proti tomuto hmyzu proběhl také ve varnsdorfských panelácích v Kovářské ulici, dezinsekce tu byla několikrát opakována.