Kraj chce v Rumburku rozšířit zdravotní péči, vrátit hodlá třeba porodnici

  6:56
Ústecký kraj chce v Lužické nemocnici s poliklinikou v Rumburku, kterou nedávno koupil, postupně vracet zdravotní péči na úroveň z doby, kdy ještě nebyla v problémech. Hodlá například znovu otevřít gynekologicko-porodnické oddělení. Má tam být třeba i léčebna dlouhodobě nemocných.

Lužická nemocnice v Rumburku | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Kraj nemocnici koupil za 63 milionů korun poté, co byla od loňského roku v insolvenci kvůli dluhům. Špitál nyní nabízí hodně omezenou péči, především tedy pokud jde o lůžková oddělení. Například gynekologie funguje pod chirurgickým oddělením.

„Podle reakcí lidí se stále více přesvědčuji o tom, že je to důležitý cíl a je velice žádoucí ze strany obyvatel. Nemáme kouzelný proutek, ale máme požádáno o všechna oddělení v takovém rozsahu jako před omezením (personální i finanční potíže začala mít nemocnice v roce 2017, kdy začala zavírat některá oddělení, pozn. red.). V tomto rozsahu chceme získat potřebná oprávnění,“ uvedla Miluše Srbková, ředitelka Krajské majetkové, příspěvkové organizace kraje, jež má převzít špitál od 1. ledna příštího roku. Do té doby ho povede konkurzní správkyně.

Podle Srbkové v tuto chvíli není jisté, zda se všechna oprávnění podaří do počátku příštího roku získat. Pokud ale vše půjde hladce, mohla by být pro jednotlivá oddělení i jejich lůžkové části vyřízena už v září nebo říjnu.

Do té doby je také nutné zajistit smlouvy se zdravotními pojišťovnami, a především odpovídající počet zdravotnického personálu, který je k obnovenému chodu nemocnice nezbytný. Kvůli obnově péče tak kraj nyní zjišťuje, kolik lékařů rumburskému zařízení chybí.

„Potřebujeme mít přehled, protože musíme naplnit zákonné výše obsazení jednotlivých pozic na odděleních. Proto jsme požádali o vypsání výběrového řízení jak na ambulance, tak na lůžková oddělení, protože musíme naplnit minimální požadavky. Máme přislíbenu i pomoc Krajské zdravotní (spravuje pět nemocnic v regionu, pozn. red.). Nemocnice v žádném případě není na zavření,“ přiblížila Srbková.

Nutnost modernizace

Dalším podstatným úkolem pro kraj je nemocnici modernizovat. K oživení bude podle prvních odhadů potřebovat 600 až 700 milionů korun.

„Aby nemocnice fungovala jako dřív, bude nutné sem tyto prostředky investovat v průběhu zhruba pěti let,“ řekl náměstek hejtmana Stanislav Rybák (KSČM). Jakým způsobem bude modernizace financována, o tom rozhodne až nové krajské zastupitelstvo po říjnových volbách.

Nyní rumburský špitál, respektive jeho ambulance, funguje velmi omezeně kvůli dovoleným, a pacienty tak za něj přebírají špitály ve Varnsdorfu a Děčíně.

„Snažíme se řešit, co můžeme. Hlavně o víkendu máme 70 až 80 pacientů a děláme 50 až 60 rentgenů. Naše traumatologická ambulance je otevřena každý den 24 hodin,“ sdělil ředitel varnsdorfské nemocnice Václav Jára.

Nápor nemocných je patrný i v děčínské nemocnici, která spadá pod Krajskou zdravotní.

„Děčínská nemocnice v této době zajišťuje péči pro ještě větší počet pacientů ze Šluknovského výběžku, zejména v pátek a o víkendu. Pokud se kapacity děčínské nemocnice blíží k naplnění, což bývá hlavně v pátek a o víkendu, se zajištěním zdravotní péče vypomáhá zejména ústecká nemocnice,“ přiblížil Aleš Chodacki, ředitel zdravotní péče Krajské zdravotní.

Ještě nemocnice v Litoměřicích

V dohledné době se kraj stane také vlastníkem nemocnice v Litoměřicích, která zajišťuje péči pro 150 tisíc obyvatel. Spravovat ji bude Krajská zdravotní, smlouva o převodu bude podepsána 6. srpna. Ústecký kraj za zdravotnické zařízení zaplatí dosavadnímu vlastníkovi, městu Litoměřice, 120 milionů korun.

Litoměřická radnice začala uvažovat o prodeji před více než třemi lety kvůli rostoucím investicím vyčerpávajícím městský rozpočet.

Ještě je ale nutné vypořádat se s dotacemi z ROP Severozápad a z IROP, jež byly nemocnici schváleny. Jedná se skoro o 200 milionů. Převod dotací na Krajskou zdravotní byl zamítnut.

„Zákon tak, jak je napsán, zná jen fúzi, nezná prodej špitálu jako obchodního závodu. Pokud bude výklad zákona správnější, souhlasu by nemělo nic bránit,“ řekl litoměřický místostarosta Karel Krejza (ODS) s tím, že bude usilovat o změnu problematického zákona.

Podle náměstka hejtmana Martina Kliky (ČSSD) je jedna dotace už vyřešena, kvůli druhé napsali hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) spolu s vedením Litoměřic dopis ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO).

„Doufám, že nám vyjde vstříc. Pokud ne, budeme muset řešit další varianty. Připravené je máme,“ zmínil Klika (ČSSD).