iDNES.cz

Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze Setadiesel

  12:12,  aktualizováno  13:40
Po více než deseti letech od podání obžaloby a osmi od zahájení hlavního líčení vynesl ústecký krajský soud verdikt v kauze litvínovské firmy Setadiesel. Pět obžalovaných z patnácti dostalo nepodmíněné tresty, zbytek podmínky. Vedle toho jim senát uložil i pokuty nebo zákazy činnosti v oboru.

Skupina podle rozsudku v letech 2004 až 2006 obchodovala s minerálním olejem, který svým složením odpovídal motorové naftě. Látku však obchodně označovali jako změkčovač epoxidových pryskyřic (ZEP), který byl osvobozen od placení daní.

Podle soudu vytvořili složitý řetězec, kdy nelegálně vyrobenou naftu nejdříve několikrát přeprodali právě pod označením ZEP, aby ji nakonec už coby naftu dodali čerpacím stanicím. 

„Tento výrobně-obchodní proces probíhal v několika liniích nejen po České republice, ale i přes zahraničí, kdy byl produkt prodáván společnostem z Německa, odkud se však bez další úpravy vracel bezprostředně zpět do Česka,“ uvedla předsedkyně senátu Jana Kurešová.

Skupina obžalovaných, mezi nimiž jsou šéfové firmy Setadiesel, představitelé německých společností i dopravci, podle senátu takto nelegálně vyrobila a prodala 35,3 milionu litrů nafty, čímž způsobila státu škodu na daních 351 milionů korun.

Většina obžalovaných dostala i peněžité tresty

Čtyřem obžalovaným soud uložil pětileté tresty, jednomu pak s ohledem na jeho předchozí odsouzení tříletý. Zbytek pak dostal tříleté tresty odnětí svobody podmíněné odložené na zkušební dobu pěti let.

Soud zároveň většině z nich uložil peněžité tresty v rozmezí od 200 tisíc do milionu korun, zákazy činnosti v daném oboru či propadnutí věci, což se týká především finančních hotovostí v různých měnách.

V procesu bylo původně obžalováno sedmnáct lidí. U jednoho bylo trestní stíhání zastaveno, protože zemřel. U dalšího pak poté, co dostal v Ostravě desetiletý trest za obdobné podvody. Právě deset let je maximální trest, který obžalovaným hrozil. Všichni vinu vždy odmítali.

Rozsudek není pravomocný. Dva ze čtyř přítomných obžalovaných se na místě odvolali, další si ponechali lhůtu. Ostatní se s verdiktem teprve seznámí. 

Lhůtu pro případné podání odvolání si u všech obžalovaných ponechala i státní zástupkyně Dagmar Pětníková. „Musím počkat na písemné odůvodnění rozsudku. Byl však v zásadě vyhlášený podle mého závěrečného návrhu,“ uvedla Pětníková.

Kauza, jejíž spis čítá sedmnáct tisíc stran, se protáhla na tolik let kvůli řadě okolností. Hlavní líčení se dokonce muselo i opakovat od začátku. Krajský soud vynesl verdikt z kapacitních důvodů v budově litoměřického okresního soudu.

zpět na článek