iDNES.cz

O muničním skladu jsme nevěděli a už ho v Bílině nechceme, říká starostka

  11:32
Život v Bílině na Teplicku se po úterní mohutné explozi v muničním skladu pomalu vrací do normálu. Přestože na místě zůstávají pyrotechnici a policisté, kteří výbuch vyšetřují, zaměstnanci okolních provozů v průmyslové zóně se už v úterý večer mohli začít vracet do práce.

Starostka Bíliny Zuzana Schwarz Bařtipánová | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Starostka Bíliny Zuzana Schwarz Bařtipánová (ANO), která krátce po výbuchu uvedla, že město o muničním skladu nevědělo a že podá stížnost na policejní prezidium, na svém vyjádření trvá. „Rozhodně budeme usilovat o to, aby už muniční sklad na území našeho města nebyl,“ sdělila.

Po události jste psala na sociální síti, že město o skladu nevědělo a že podáte stížnost na policejní prezidium. Stojíte si za tímto prohlášením?
Ano, učiníme tak. Bezpečnostní rada ani město nebylo informováno o tom, že je muniční sklad v areálu Speciálních staveb most umístěn. Ačkoliv jsme dnes dohledali kolaudační souhlas a stavební povolení, město Bílina nikdy nebylo účastníkem tohoto řízení, což znamená, že nemělo žádné informace o celém procesu a nemohlo si proto ani vyžádat více podrobností.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ale v úterý večer řekl, že sklad byl zkolaudován a vaši úředníci o něm tedy museli vědět…
Úředníci o něm věděli, jenže ti nejsou samospráva a nejsou členy bezpečnostní rady. Úředníci na stavebním úřadu jednají v přenesené působnosti jako státní úředníci a na základě správního řádu nemohou informovat o průběhu jakéhokoliv řízení nikoho jiného než účastníka řízení. A tím byl v tomto případě pouze Báňský úřad v Mostě.

Kdo vás tedy měl informovat, když to nemohli být úředníci?
Předpokládáme, že právě Báňský úřad nebo policejní prezidium, když si sklad k tomuto účelu od Speciálních staveb Most pronajalo. A tak také budeme koncipovat naši stížnost. Jako muniční sklad to bylo zkolaudované v roce 1999, to ale neznamená, že tam od té doby byla munice. Vůbec netušíme, kdy si to policejní prezidium pronajalo, nájemní smlouvu totiž nemáme k dispozici. Je to něco, co jde úplně mimo město.

Vyšetřovatelé příčinu zatím hledají

Vyšetřování exploze v Bílině zatím žádný konkrétní výsledek nepřineslo. Pracovníci Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) pokračují v ohledávání místa úterního požáru a výbuchu v muničním skladu. Po celou noc se čekalo, až munice zchladne. Způsobenou škodu nelze zatím stanovit.

"Vyšetřování je na samém začátku," uvedla mluvčí GIBS Ivana Nguyenová. Při události nebyl nikdo zraněn. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) řekl, že požár a následný výbuch se týkal muniční kobky o rozměrech 3x3 metry, od výbuchu se vznítilo dřevo, které bylo kolem.

Zdroj: ČTK

Lidé se na sociálních sítích pozastavují i nad tím, že byl sklad v blízkosti dvou čerpacích stanic. Co tomu říkáte?
Nad tím se pozastavujeme úplně všichni. Nejde však jen o benzinky, ale také o blízkost obytné zóny, panelového sídliště či rodinných domků. Hned vedle sídlí firma AGC, která je strategickým průmyslovým podnikem celé republiky a nikdo o tom skladu neměl ani tušení. Nepřijde mi to správné a dotčené orgány státní správy, které se k tomu v rámci stavebního řízení vyjadřovaly, by za to měly nést odpovědnost. Město však nebylo účastníkem tohoto řízení, takže se k tomu vyjadřovat nemohlo. Zajímavé je i to, že v kolaudačním rozhodnutí je uvedeno, že tam může být skladováno maximálně 98 kilogramů výbušnin a pan ministr vnitra včera ve svém prohlášení uvedl, že tam bylo 150 kilogramů výbušnin. Takže je otázkou, zda bylo vše v pořádku i přes to, že k tomu byl sklad zkolaudován.

Máte informace, jak to vypadá na místě? Už hasiči dohasili? Mohou se lidé z okolních provozů vrátit do práce?
Lidé z okolních provozů byli v práci už včera večer. Na místě jsou nyní ještě pyrotechnici a naše městská policie prochází areály dětského dopravního hřiště a cyklokrosu, které včera pyrotechniky prohlédnuty nebyly.

Jak je to možné?
Oba areály byly totiž uzamčené a klíče od města nikdo nepožadoval. Proto jsme se dnes domluvili s ředitelem městské policie, že oba areály projdou a prohlédnou, zda tam nejsou nějaké zbytky po výbuchu.

Jsou ve městě ještě nějaké další nebezpečné provozy?
Máme zpracovaný krizový plán a také plán bezpečnostních rizik a myslím si, že další takto závažný problém na území města nemáme. Máme samozřejmě v katastru elektrárnu Ledvice, která může být potenciálním cílem například pro teroristické útoky a plaveckou halu, kde by mohlo dojít k úniku chlóru, jiná bezpečnostní rizika na území města ale nejsou. Toto všechno však máme zanesené v našem krizovém plánu a kdyby se něco stalo, je stanovené, jaká opatření je potřeba přijmout i jak budou jednotlivé složky zasahovat. Na našich bezpečnostních cílech probíhají pravidelná cvičení integrovaných záchranných složek. Jenže o muničním skladu nikdo nevěděl, takže ho nemáme uvedený jako bezpečnostní riziko a nepořádala se tam ani žádná cvičení. Proto pro něj nejsou připraveny krizové scénáře ani jiné procesy, které by měly být nastaveny v případě, že dojde k tomu, k čemu v úterý došlo.

Autor:
zpět na článek