V prvním kole skončili s rozdílem 111 hlasů, Drápal a Trešl bilancují

  13:28
Lounsko a Rakovnicko bude mít po nadcházejícím víkendu nového senátora. Do 2. kola se dostal Vladimír Drápal (má podporu ODS, TOP 09, KDU a KAN) a Ivo Trešl (STAN). V rozhovoru pro MF DNES naznačují svá očekávání i plány pro případ zvolení.

Ivo Trešl (STAN) a Vladimír Drápal (ODS+TOP+KDU+KAN) | foto: koláž iDNES.cz

Svůj post na Lounsku neobhájila Zdeňka Hamousová (USZ), starostka Žatce, která v prvním kole skončila až na čtvrtém místě.

Vladimír Drápal

Vladimír Drápal v prvním kole získal 20,63 % hlasů.

Vladimír Drápal v prvním kole získal 20,63 % hlasů.

Šestapadesátiletý Vladimír Drápal byl v letech 2002 až 2018 ředitelem Vrchlického divadla v Lounech, v současné době je produkčním Galerie města Loun. Vlastní hudební vydavatelství. Před rokem 1989 byl aktivní v disentu. V prvním kole získal 20,63 % hlasů.

První kolo dopadlo velmi vyrovnaně, několikrát jste si vyměnili vedoucí pozici. Nakonec jste skončil druhý, když vás dělilo 111 hlasů. Jak vidíte své šance?
Stejně jako v prvním kole: všechno závisí na voličích. A na tom, kolik jich přijde. V druhém kole rozhoduje opravdu každý hlas.

Jak chcete lidi přesvědčit, ať vám dají hlas a přijdou k senátním volbám, když v druhých kolech je účast tradičně velmi malá?
Musí chtít, musí být zodpovědní za svůj život, musí cítit, že jejich hlas má šanci něco ovlivnit. A tohle je přesně tento případ. Já o jejich hlas usiluji poprvé, protože jsem pocítil už osobní potřebu pokusit se „přidat ruku k dílu“ při ochraně demokracie v naší zemi.

Kdo vás bude podporovat z kandidátů, kteří neuspěli? Oslovil jste je, aby vám dali veřejnou podporu?
Neoslovil, v podstatě v úvahu připadali dva a oba se rozhodli zůstat nestranní. Kandidáty za nedemokratické strany či xenofobní hnutí jsem ani neoslovoval. Předpokládám, že by to stejně svým šéfům nemohli udělat.

Výsledky senátorů v obvodu Louny

Jak chcete jako senátor pomoci regionu, který zastupujete?
Náš region asi nejvíc bolí situace žatecké i rakovnické nemocnice, byť každá se trápí z jiného důvodu. Stejně tak bych se chtěl zapojit do práce ve Výboru pro školství, kultury a lidských práv. Ve vzdělání spatřuji budoucnost naší země, důraz bych kladl na mediální a finanční gramotnost. Kultura udržuje identitu národa a má nezastupitelnou úlohu v životě člověka a lidská práva mě zajímala už za minulého režimu a dnes mám pocit, jako by opět začínali vítězit mocní. Ale je toho samozřejmě daleko víc, jako například sledování, kam se rozpouští onen půl bilion, na který si vláda vystavila bianco šek. Anebo aby Temelín najednou nezačaly dostavovat Rusko nebo Čína.

Co bude váš první krok?
Senátor nemá kouzelnou hůlku, aby jejím mávnutím postavil dálnice či restartoval zdravotnictví. Prvním krokem by bylo, že bych objel všechny starosty a starostky větších měst a dozvěděl se od nich, v čem bych jim mohl být nápomocen.

Pokud se dostanete do Senátu, budete se i nadále věnovat své profesi produkčního městské galerie?
Funkci senátora budu vykonávat na plný úvazek. Na rozdíl od starostů nebo radních, kteří u nás kandidují, nemusím vážit, kam dám jakou část své energie a času, protože ho jednoduše mám. Moje role kurátora a produkčního Galerie města Loun mi tolik času nezabere, takže pokud budu senátorem, tak na plný úvazek. Já jsem si svoje profesní sny už splnil.

Ivo Trešl

Ivo Trešl v prvním kole získal 20,92 % hlasů.

Ivo Trešl v prvním kole získal 20,92 % hlasů.

Osmačtyřicetiletý Ivo Trešl pracuje jako chirurg rakovnické Masarykovy nemocnice. Od roku 2006 je v rakovnickém městském zastupitelstvu, od roku 2008 je rovněž radním města Rakovník. V prvním kole získal 20,92 procenta voličů.

První kolo dopadlo velmi vyrovnaně, několikrát jste si vyměnili vedoucí pozici. Nakonec jste vyhrál o 111 hlasů. Jak vidíte své šance?
Šance vidím vyrovnané, ostatně to už ukázalo první kolo a nepatrný rozdíl v můj prospěch. Domnívám se, že ve druhém kole rozhodne především volební účast. Chtěl bych tedy tímto své voliče pozvat k volbám i o následujícím volebním víkendu.

Jak chcete lidi přesvědčit, ať vám dají hlas a přijdou k senátním volbám, když v druhých kolech je účast tradičně velmi malá?
Myslím si, že na přesvědčování je již velmi málo času. Spoléhám na to, že voliči, kteří mě chtějí vidět v Senátu, tak k volbám přijdou.

Kdo vás bude podporovat z kandidátů, kteří neuspěli? Oslovili jste je, aby vám dali veřejnou podporu?
Nevím, kdo mě bude podporovat. To je potřeba se zeptat především jich. O podporu jsem oficiálně požádal paní starostku města Žatec Zdeňku Hamousovou a následně oficiálně i Pirátskou stranu.

Jak chcete jako senátor pomoci regionu, který zastupujete?
Nosným tématem mé kampaně bylo zdravotnictví, tedy podpora zejména menších nemocnic, které aktuálně nemají zcela rovné podmínky ve srovnání s nemocnicemi krajskými či fakultními. Dále podpora a snaha o rozšíření počtu ambulantních specialistů, především praktických lékařů a stomatologů. Neméně důležitá je i péče o seniory a paliativní péče.

Co bude váš první krok?
Prvním krokem bude především rychle se zorientovat v novém prostředí a aktivně se zapojit do projednávání aktuálně předkládaných zákonů. Ale jako v každé profesi nebo činnosti, tak i tady bude určitá učební křivka.

Pokud se dostanete do Senátu, budete se i nadále věnovat své profesi lékaře?
Stejně jako Marek Hilšer nebo profesor Jan Žaloudík, tak i já věřím, že profesi lékaře zvládnu. Ostatně jsem to svým voličům slíbil, tak je nemohu zklamat.