Kostel se hřbitovem u Ústí je opět na prodej, majitele péče o něj vyčerpala

  8:36
Po necelých deseti letech se obyvatelé Roudníků a nedalekých Chabařovic u Ústí nad Labem znovu bojí o místní hřbitov. Kostel sv. Václava je i s přilehlým hřbitovem za necelých 4,5 milionu v nabídce realitní kanceláře. Současné majitele péče o areál vyčerpala.

Neobvyklá nemovitost byla na prodej už v roce 2013, tehdy ji nabízel konkurzní správce, který řešil dluhy tehdejšího majitele – římskokatolické farnosti v Trmicích.

„Současní majitelé mají nemovitost necelých deset let, už je to vyčerpalo fyzicky i finančně. Proto se rozhodli pro prodej,“ vysvětluje důvody realitní makléř Tomáš Zajkaš.

„Není to úplně obvyklá realitní nabídka. Snažíme se místní uklidnit, že nemusí mít obavy ze zániku hřbitova. Podle zákona musí hřbitov provozovat buď církev, nebo město. V tomto případě má město Chabařovice s majiteli nájemní smlouvu, která bude pokračovat i s novým majitelem,“ ujišťuje místní makléř.

Momentálně je hřbitov zavřený. S okamžitou platností ho vlastníci uzavřeli na konci srpna. „Důvodem je havarijní stav kostelní věže,“ stojí v dopise, který majitelé, manželé Karáskovi, zaslali na chabařovickou radnici. V dopise je dále uvedeno, že nájemce, tedy město Chabařovice, neplnil své povinnosti, nesekal trávu v dohodnuté frekvenci a nezahájil postupnou opravu hřbitovní zdi.

Vstup na hřbitov je majiteli povolen na vlastní nebezpečí a s ochrannou přilbou pouze první neděli v sudém měsíci od 14 do 17 hodin.

Se současným stavem není spokojena ani chabařovická radnice, ani místní. „Statik stavebního úřadu sice nevyhodnotil stav kostela jako havarijní. Ale jsme správci hřbitova a chceme, aby majitelé zajistili střechu kostela, ze které padají tašky. Stavební úřad nařídil odstranění nedostatků a zajištění střechy do konce letošního roku,“ uvádí chabařovická starostka Alena Vaněčková (ANO) s tím, že pokud se to nestane a střecha nebude zajištěna tak, aby z ní nic nepadalo, zvažuje radnice střechu opravit za městské finance.

„Nicméně poté po nich budeme požadovat úhradu nákladů, oni jsou majitelé,“ dodává Vaněčková.

V havarijním stavu není kostel ani podle realitního makléře, který ho k prodeji nabízí. „Střecha v havarijním stavu není, ale hrozí, že by se mohla uvolnit krytina. Je uchycena 40 let starými hřebíky,“ říká Zajkaš.

Zájemci se hlásí

Jestli se podaří kostel i se hřbitovem prodat, zatím není jasné, i když zájemci jsou. „Zájem jich projevila zhruba desítka. Někdo přišel na prohlídku jenom ze zvědavosti, někdo chce kostel v dobré víře zachránit, někdo se mě ptal, jestli by se tam dalo bydlet,“ popisuje makléř.

„Kostel je kulturní památkou, není tedy moc možností, co s ním podniknout. Chápu místní, že mají obavy. Ale opravdu se nemusí bát, že by hřbitov v následujících letech nesloužil svému účelu,“ poznamenává Zajkaš.

Problémem pro případné kupce může být skutečnost, že se nemovitost prodává jako celek, tedy kostel i s hřbitovem. „Možná bychom přistoupili na odkup pohřebiště za nějakou rozumnou cenu. Na celou nemovitost nemáme dostatek financí,“ zmiňuje starostka Chabařovic.