Roudnice chce zklidnit dopravu u škol, část klíčové ulice je jednosměrná

  15:02
Řidiči, kteří přivážejí své děti do škol ve Školní ulici v Roudnici nad Labem, musejí nově počítat se změnou dopravního značení. Od začátku dubna tam radnice zavedla jednosměrný provoz, který autům umožňuje vjezd pouze od Neklanovy ulice. Úřad tak chce dosáhnout zklidnění situace.

Ve Školní ulici v Roudnici nad Labem je několik škol. Obousměrný provoz byl podle radnice nebezpečný. | foto: MÚ Roudnice nad Labem

„Změnou chceme zajistit klidnější dopravu a bezpečnější prostředí v místě zvýšeného pohybu dětí ze základních i mateřských škol. V prostoru křižovatky a jejího okolí se především v ranních hodinách denně potkávají žáci mateřských a základních, ale i středních škol. Vysoká koncentrace automobilů v kombinaci s pohybem chodců mimo vyznačená místa pro přecházení pak nejen těsně před osmou hodinou ranní často nevytváří pocit bezpečného prostoru,“ řekl roudnický tiskový mluvčí Jan Vancl.

Radnice se pro zjednosměrnění Školní ulice rozhodla i přes to, že Policie ČR od roku 2020 v této ulici eviduje pouze jedinou nehodu, a to střet automobilu s jiným zaparkovaným vozidlem.

Mamataxi ke dveřím školy je lenost, dítěti rozhodně neprospívá

Jednosměrný provoz se týká pouze části Školní ulice, která ústí do ulice Neklanovy. Severní část ulice, do které se vjíždí ze Stadické, zůstává obousměrná. Cyklisté však stále mohou projíždět celou ulicí v obou směrech.

„Tato lokalita je specifická nejen přítomností několika školských zařízení v bezprostředním sousedství. Křížením Školní a Neklanovy ulice pro mnoho obyvatel sídliště vede i ranní cesta za prací. Pocit bezpečí všech účastníků provozu je pro nás prioritou, a to bez ohledu na policejní statistiky. Od změny si slibujeme plynulejší průjezd i výstup žáků bez potenciálně nebezpečného přebíhání před automobily v druhém směru,“ podotkl místostarosta Richard Červený.

Radnice dále plánuje vyznačení zákazu zastavení v blízkosti míst pro přecházení a případně i nové přechody. „Zvažujeme také možnost využití proškolených dobrovolníků jako asistentů pro přecházení,“ doplnil Červený.

Ve Žďáře zakročili a přestali pouštět auta ke škole Švermova:

31. května 2023

Autor: