Po letech začali stavět obchvat Roudnice, padne kvůli němu několik chat

  11:58
Začala stavba dlouho očekávaného obchvatu Roudnice nad Labem, který má odvést tranzitní dopravu z centra města. Komunikace by měla být dokončena nejpozději do září roku 2021 a předpokládanou cenu odhaduje Ústecký kraj, který je investorem akce, na více než 385 milionů korun.

„Na výjezdu z Roudnice u letiště se už začalo kopat. Zároveň s přípravami a skrývkou zeminy probíhá také archeologický průzkum. V případě, že archeologové na něco narazí, stavbu to samozřejmě pozdrží,“ řekl mluvčí města Jan Vancl.

Zcela nová komunikace bude mít čtyři okružní křižovatky a čtyři mosty. Povede jižně od Roudnice nad Labem, převážně na zemědělské půdě.

„Vede však i přes zahrádkářskou kolonii, ve které si vyžádá demolici několika chat,“ upřesnil Vancl s tím, že obchvat pomůže především s odklonem tranzitní nákladní dopravy ve směru na Štětí a Mělník.

„Obsahově, objemově i termínově se jedná o náročnější stavbu. Nyní je vše v přípravě a na její realizaci máme dva roky. Zhotovitel teprve předloží harmonogram, budou se plánovat postupy prací,“ sdělil Jan Jaša, který stavbu dozoruje.

„V okolí stavby očekáváme poměrně velký pohyb techniky, který jistě přinese i omezení, a bude tedy třeba jistá shovívavost. S radnicí budeme o postupu prací komunikovat tak, aby bylo možné o případných problémech veřejnost informovat ideálně s dostatečným předstihem,“ doplnil Jaša.

Stavba obchvatu se nejvíce dotkne zahrádkářů

Stavba vzhledem ke své velikosti přinese nutná omezení městu a jeho obyvatelům. Ti, kterých se dotknou nejvíce, jsou místní zahrádkáři.

Fotogalerie

„Roudničané na obchvat čekají desítky let. Zahrádkáři jsou proto s jeho výstavbou již smíření. Budeme se jen těšit, že stavba půjde hladce, stavitelé nám budou vycházet vstříc a investor dodrží slib výstavby protihlukové bariéry,“ sdělil Jiří Novák, předseda zahrádkářské organizace.

„Zahrádkáři byli s projektem seznámení již v minulosti, situace se pro ně tedy nemění. V průběhu jeho příprav se podařilo prosadit i některé z jejich zájmů a dosáhnout shody. Předpokládám, že dohoda bude splněna k jejich spokojenosti,“ připomněl starosta František Padělek.

Roudnice se obchvatu dočká po několika desetiletích čekání, které ještě o něco prodloužila řada komplikací během příprav.

„Výstavba nemohla být zahájena dříve zejména kvůli složité majetkové situaci,“ uvedl loni předchozí starosta Vladimír Urban s tím, že potíže se týkaly hlavně výkupu půdy od soukromých osob a vypořádání v rámci církevních restitucí.

V roce 2015 však hejtman Oldřich Bubeníček obyvatele ubezpečil, že obchvat je jednou z hlavních krajských investičních priorit pro nejbližší období.